do not follow here
Chemie < LIVING fUTURE

Při extrémně nízké teplotě vědci poprvé pozorovali, co se děje s atomy při chemické reakci

Pouhých 500 nanokelvinů nad absolutní nulou - v takové teplotě proběhla zatím nejchladnější chemická reakce, kterou vědci dokázali pozorovat. Výhodou tohoto přístupu je, že se v extrémně chladném prostředí pohyb atomů velmi zpomalí a lze tak lépe pozorovat, co se při chemické reakci vlastně děje. Doteď vědci dokázali zkoumat pouze začátek a konec reakcí.



Výsledky výzkumu Ming-Guang Hu z Harvarské univerzity byly publikovány ve vědeckém magazínu Science. Za pomoci zařízení vybavené lasery se jeho týmu podařilo provést chemickou reakci za nejnižších teplot. Toto zařízení ale vědcům umožnilo také jeden nepředpokládaný kousek: pozorovat, co se ve skutečnosti s molekulami při chemické reakci děje.

Doposud mohli vědci pouze vidět jak dvě molekuly vstupují do reakce a další z ní vystupují. Co se však odehrávalo mezi těmito událostmi probíhalo tak rychle, že to nebylo možné zachytit. Při teplotách blízkých absolutní nule se ale vše zpomalí na mikrosekundy - stále velmi krátký časový úsek, ale už dostatečně dlouhý na to, aby jej mohli vědci analyzovat.

Konkrétně tým vedený Huem pozoroval reakci KRb + KRb = K2 + Rb2.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Chemie

tag icon
Další články z kategorie
Chemie
Načítám stránku...
x zrušit