do not follow here
Kometa 2I/Borisov < LIVING fUTURE

Nové informace o mezihvězdné kometě Borisov: je červená a obsahuje kyanid

Astronomové po celém světě zaměřují noc co noc své teleskopy na dočasného návštěvníka v naší sluneční soustavě: kometu I2/Borisov. Přiletěla k nám zřejmě od dvojhvězdy Kruger 60 a může nám o tomto systému napovědět spoustu informací. Stejně jako jiné komety ze sluneční soustavy má mezihvězdná kometa ocas plynů, které z ní unikají do volného vesmíru a právě ty mohou prozradit mnohé o jejím složení.



Složení ocasu komety

Spektrální analýza plynů v ocasu komety odhalila přítomnost molekul s dvěma atomy uhlíku C2. Dále byl v ocasu detekován kyanid, což je běžné také u domácích komet. Při porovnání množství těchto dvou plynů to vypadá, že kometa má podstatně méně diatomického uhlíku než kyanidu, což se opět podobá kometám ze sluneční soustavy - zejména těm z okolí planety Jupiter.

Kometární jádro

Jádro komety je podle astronomů poměrně velké, odhady se pohybují mezi 2 a 16 kilometry v průměru. Pozorování výkonnými teleskopy také naznačuje, že kometa I2/Borisov má podobnou barvu jako komety ve sluneční soustavě, tedy načervenalou. Kometu budou astronomové pozorovat ještě několik měsíců - až do 8. prosince se bude přibližovat Slunci a dá se očekávat nárůst viditelnosti jejího ocasu. Od 12. října se na kometu zaměřil také vesmírný teleskop Hubble.

Trajektorie komety

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kometa 2I/Borisov

tag icon
Další články z kategorie
Kometa 2I/Borisov
Načítám stránku...
x zrušit