do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Podivné chování podivné planetky - materiál, který z ní uniká, změnil barvu

V loňském roce astronomové zjistili, že jedna z planetek mezi Marsem a Jupiterem vykazuje nezvyklé chování - zanechává za sebou ocas podobně jako kometa. Nová pozorování této planetky s označením 6478 Gault nyní odhalila změnu barvy těchto ocasů - jev, který zatím vědci ještě nepozorovali. Zatím není zřejmé ani to, jak se materiál dostává z povrchu planetky do volného vesmíru ani, co vede ke změně jeho barvy.



Oběžná dráha planetky Gault není nijak nezvyklá, obíhá v pásu asteroidů s ostatními objekty ve vzdálenosti 2,4 AU od Slunce. Na šířku má asi 4 kilometry a nová pozorování potvrzují, že na rozdíl od komet je suchá a neobsahuje nějak výrazné množství ledů, které u komet tvoří jejich ocasy. Dva ocasy planetky Gault mají 800 a 200 tisíc kilometrů na délku a jsou tvořeny jiným materiálem. Doposud měly v blízkém infračerveném spektru červenou barvou, ta se však v posledních pozorováním změnila na barvu modrou.

Jedním z pravděpodobných vysvětlení vycházejícího materiálu z povrchu planetky je její vysoká rotace. Bohužel nelze u tak malého objektu na dálku určit, jak rychle se točí, ale podle vědců se točí příliš rychle a materiál z ní odstředivou silou uniká do volného vesmíru.

Změna barvy umírajícího materiálu by mohla být dána tím, že místo horní vrstvy se do vesmíru začala dostávat vrstva dosud ukrytá. Červený materiál z povrchu bych vystaven sluneční radiaci, která jej chemicky změnila. Nyní se začal do vesmíru dostávat materiál, který radiaci vystaven nebyl a má tak jiné složení.

Bez detailnějších informací však lze jen těžko potvrdit, zda jde skutečně o jev způsobený rotací, nebo za ním stojí zcela jiný mechanismus. Vědci chtějí planetku pozorovat dále, je totiž možné, že se postupem času zela rozpadne, a mohli by tak poprvé pozorovat podobnou akci v přímém přenosu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o planetce

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit