Rusko-německý rentgenový teleskop Spektr-RG vyletěl úspěšně do vesmíru
20. 07. 2019
Raketa Proton-M vynesla v minulém týdnu do vesmíru nový rentgenový teleskop Spektr-RG. Zařízení je společným projektem ruské a německé vesmírné agentury a bude zkoumat vesmír v rentgenovém spektru elektromagnetického záření. Ruští vědci očekávají, že za 6 let mise najde teleskop na 3 miliony supermasivních černých děr.
Po úspěšné cestě na oběžnou dráhu nyní potrvá asi 3 měsíce, než teleskop dorazí na své místo určení: lagrangeův bod L2 systému Země-Slunce, odkud bude mít nerušený pohled na hvězdnou oblohu.
Jediný ruský vesmírný teleskop zřejmě dosloužil, na oběžnou dráhu však brzy vyletí jeho nástupce
14. 1. 2019 Ruský teleskop Spektr-R přestal přijímat příkazy ze Země a zřejmě tak končí jeho mise. Do vesmíru letěl v roce 2011 a jeho mise měla původně trvat 5 let. Teleskop nicméně stále posílá vědecká data a operátoři mise se ještě nevzdávají. Opakované pokusy o opravu komunikace se však nezdařily. Už v březnu 2019 však poletí do vesmíru nástupce tohoto teleskopu, rusko-německý Spektr-RG.
Teleskop Spektr-R má průměr antény 10 metrů a jeho oběžná dráha jel zaváděla do vzdálenosti větší než je oběžná dráha Měsíce. Teleskop je součástí mezinárodního programu RadioAstron, ve kterém jsou spojeny teleskopy z celého světa, které díky unikátní pověřuje dráze Spektr-R vytváří obří interferometr.
Nástupcem teleskopu Spektr-R je Spektr-RG, který však už nebude zkoumat rádiové vlny ale rentgenové a gama záření. Hlavní instrument, rentgenový teleskop eROSITA, vyvíjí německý institut Maxe Plancka. Na palubě bude ještě sekundární teleskop ART-XC ruské výroby, který bude zkoumat ještě energetičtější gama záření. Do vesmíru by měl teleskop Spektr-RG letět na raketě Proton-M letos v březnu.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích