do not follow here
Gravitační vlny < LIVING fUTURE

Začíná vývoj malého detektoru gravitačních vln, vejde se na stůl

Vědci pozorují gravitační vlny od roku 2015 a jejich výzkum přinesl do astronomie revoluci. Detektory gravitačních vln ale dosahují velikosti doslova kilometrů a je jich po světě jen pár. Nový přístup k detekci gravitačních vln by však mohl vést k výrazně menším zařízením, a také detekci jiných událostí ve vzdáleném vesmíru.



Vědci z Northwestern University oznámili vývoj zcela nového detektoru s označením Levitated Sensor Detector (LSD). Vývoj by měl trvat dva roky.

Velké detektory jako LIGO a VIRGO mají dvě ramena ve tvaru písmene L, ve kterých je laser, který velmi přesně měří délku těchto ramen. Projde-li některým z nich gravitační vlna, laseru trvá o něco déle dosáhnout druhého konce a gravitační vlna je zachycena. Většinou se jedná o narušení časoprostoru způsobené kolizí černých děr, podařilo se však už detekovat i kolizi neutronových hvězd.

Nově vyvíjený detektor je také ve tvaru L, místo laseru jsou však uvnitř poletující částice. Ty jsou drženy na místě pomocí radiace a měly by být znatelně vychýleny, když jimi projde gravitační vlna. Vědci si od tohoto detektoru slibují detekci gravitačních vln způsobených menšími objekty než je tomu u velkých detektorů. Mohli bychom tak sledovat kolize stelárních černých děr nebo možná i běžných hvězd.

Vědci zatím neví co a zda vůbec něco s novým detektorem zachytí. Pokud ale budou úspěšní přinesou do astronomie zcela nový přístroj a možnost pozorování vesmíru, kterou dnes nemáme k dispozici. Vesmír je podle vědců doslova protkaný různými gravitačními vlnami, podobně jako hladina rybníka při dešti. Stačí se pouze naladit na ti správnou vlnu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gravitační vlny

tag icon
Další články z kategorie
Gravitační vlny
Načítám stránku...
x zrušit