Nově objevená vzácná planetka v blízkosti Slunce má nejkratší známou oběžnou dráhu
10. 07. 2019
Astronomové objevili novou planetku 2019 LF6, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Země. Jde o jeden z pouze asi dvacítky známých objektů s takovou oběžnou dráhou (označují se jako planetky skupiny Atira). Planetka byla objevena v rámci programu Twilight, který hledá objekty v blízkosti Slunce s pomocí přístroje ZTF. 2019 LF6 je už druhý úlovek touto programu po planetce 2019 AQ3 objevené letos v únoru.
Planetka 2019 LF6 má asi kilometr v průměru a podobně jako AQ3 je její oběžná dráha výrazně nakloněna mimo rovinu, ve které obíhá Slunce většina ostatních těles včetně planet. Při oběhu Slunce se planetka dostává blíž než planeta Merkur, v nejvzdálenějším bodě je zase dál než Venuše. Na vzdálenost Země od Slunce se však planetka nikdy nedostane.
2019 LF6 oběhne Slunce jednou za 151 dní a má tak nejkratší oběžnou dráhu ze všech známých planetek ve sluneční soustavě. Doposud držela rekord planetka 2019 AQ3 se 165 dny. Pro srovnání: planeta Merkur oběhne Slunce jednou za 88 dní.
Za objevem planetky LF6 stojí Quanzhi Ye, který byl se svým programem Twilight i u objevu planetky AQ3 před několika měsíci. Ye pracuje s observatoří Palomar poblíž Los Angeles, která je vybavena unikátním instrumentem ZTF (Zwicky Transient Facility). ZTF hledá na noční obloze proměnlivé události, jako záblesky supernov nebo pohyb planetek ve sluneční soustavě.
Těsně po západu Slunce nebo před jeho východem je také nejvhodnější doba pro hledání objektů v blízkosti Slunce, které jsou jinak ukryté v jeho záři. A právě k tomu slouží program Twilight, který už objevil dvě planetky ze skupiny Atira a Ye věří, že jich bude brzy ještě více. Zároveň doufá v realizaci mise NEOcam, která by hledala podobné objekty přímo z vesmíru pomocí infračerveného teleskopu.
Byla objevena vzácná planetka v blízkosti Slunce. Má nejkratší známou oběžnou dráhu
9. 2. 2019 Spatřit planetky v blízkosti Slunce není jednoduché, záře hvězdy je totiž téměř dokonale skrývá. Doposud bylo objeveno asi pouze 20 objektů, jejichž oběžné dráhy nepřekročí oběžnou dráhu naší planety. Nově objevená planetka 2019 AQ3 kříží oběžné dráhy Merkuru i Venuše a má nejkratší oběžnou dráhu ze všech známých planetek. Byla objevena pomocí nového zařízení ZTF (Zwicky Transient Facility) instalovaného na teleskopu Samuel Oschin Telescope, který je součástí observatoře Palomar nedaleko Los Angeles.
Astronomové považují planetky přicházející k Zemi od Slunce za potenciálně nebezpečné, a to právě proto, že jsou těžko pozorovatelné. A právě pátrání po potenciálně nebezpečných objektech je součástí mise instrumentu ZTF, který je v provozu od března loňského roku.
Z asi 800 tisíc známých planetek ve sluneční soustavě bylo objeveno pouze 20, které obíhají v blízkosti Slunce a nedostanou se za oběžnou dráhu Země. Tyto vnitřní planetky sluneční soustavy jsou označované jako Apohely (nebo také skupina planetek Atira), první taková byla objevena teprve v roce 1998.
Za dobu svého fungování už instrument ZTF objevil 60 nových planetek, z toho dvě (2018 NW a 2018 NX) těsně před jejich těsným přiblížením Zemi v loňském roce (proletěly ve vzdálenosti kolem 100 000 kilometrů od Země). Jeho hlavní funkcí přitom je pozorování velké části hvězdné oblohy a hledání krátkodobých jevů jako jsou například supernovy.
Vědci očekávají, že v okolí Slunce obíhá výrazně větší množství planetek, které zatím čekají na objevení. K tomu zřejmě dopomohou největším dílem teprve v budoucnu zprovozněné instrumenty. Aktuální objev prostřednictvím ZTF však dokazuje, že i se současnou technikou je možné nahlédnout k blízkosti Slunce a objevit dříve neviditelné objekty.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích