do not follow here
Orion < LIVING fUTURE

NASA úspěšně vyzkoušela nouzové přerušení letu vesmírné lodi Orion

NASA v úterý v 13:00 provedla tzv. Ascent Abort-2 test, při kterém vyzkoušela bezpečnostní systém pro vesmírnou loď Orion. Při testu letěl Orion necelé tři minuty atmosférou a při letu se pomocí trysek oddělil od rakety. Systém má zabezpečit přežití posádky v případě náhlého problému s raketou v průběhu letu. Při ostrých cestách do vesmíru bude Orion vynášet raketa SLS pro tento test však bude použita výrazně slabší raketa SR118, která ji vynese zhruba do výšky 10 km.



13:05 Orion dopadl podle plánu do oceánu a test byl ukončen. Podle zpráv z NASA získali technici dobrá data.
13:02 Oddělení Orionu od rakety proběhlo podle plánu
13:00 Test začal, raketa vyletěla

Podobnými nouzovými systémy musí být vybaveny všechny vesmírné lodě, které mají vynášet astronauty NASA do vesmíru, tedy i Crew Dragon a Starliner. Právě při testu tohoto mechanismu došlo v dubnu ke zničení prototypu vesmírné lodi Crew Dragon a odložení jejího prvního letu s posádkou.


Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Robotické mise

Od roku 2022 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
Datum Mise
2023 / Q3 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce.
2023 / Q3 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
2023 / Q4 druhý přistávací modul Nova-C přistane v blízkosti kráteru Shackleton.
2024 / Q4 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
2024 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA

Mise s posádkou

Artemis I První mise programu Artemis byla zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní byla vynesena do vesmíru raketou SLS při jejím prvnímletu a po obletu Měsíce se úspěšně vrátila na Zemi. Mise trvala přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2024. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2025. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis IV by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, zde posádka připojí obytný modul I-Hab, který s sebou přiveze ze Země. Z Gateway se potom vydají k povrchu Měsíce. Artemis V Mise Artemis V bude první, která poletí jak ke Gateway, tak na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zařízení na zpracování různých materiálů přímo na místě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Orion

Načítám stránku...
x zrušit