Rover Curiosity detekoval na Marsu zatím nejvyšší koncentraci metanu
26. 06. 2019
V minulém týdnu se podařilo roveru Curiosity zachytit doposud nejvyšší koncentraci metanu: 21 částic na miliardu. NASA kvůli tomu změnila plány roveru na několik následujících dní, aby mohl tuto anomálii prošetřit. Zatím není zřejmé odkud se metan bere, jeho rychlý rozpad v atmosféře však naznačuje nedávný vznik. Metan na Zemi vzniká při interakci hornin s vodou, nebo biologickými procesy.
Rover Curiosity i sondy na oběžné dráze Marsu detekují metan poměrně běžně. Jeho hodnoty se periodicky mění podle sezóny a občas se objeví výrazný nárůst. Zatím není možné určit, jak tento plyn vzniknul, ani to, zda nebyl ukrytý pod zemí po miliony let a nyní pouze dochází k jeho uvolňování.
Během pondělí už rover na stejném místě zvýšenou koncentraci nenaměřil. Stejnou oblast pozorovala už dříve také evropská orbitální sonda TGO, bez detekce metanu. Zdá se tedy, že by mohlo jít o dočasné uvolnění metanu z podzemí. Vědci však budou potřebovat další měření a detailnější pozorování, aby to mohlo rozhodnout definitivně.
Rover Curiosity našel na Marsu pravěké organické sloučeniny a periodické zvyšování koncentrace metanu
8. 6. 2018 Rover Curiosity našel na Marsu evidenci, že planeta mohla kdysi dávno poskytovat podmínky vhodné k existenci života. Jde o organické molekuly zachované v sedimentárních horninách a také kolísající hodnoty metanu v dnešní atmosféře Marsu. Ani jeden z nálezů není přímým důkazem existence dávného života na Marsu, dále však podporují teorii, že sousední planeta ve své dávné historii mohla mít podmínky pro jeho existenci.
Organické molekuly v horninách
I když je dnes povrch Marsu pustý, suchý a pro život jak ho známe nehostinný, rovery NASA ukazují, že tomu tak vždy nebylo. Rover Curiosity se nachází v oblasti, která byla před miliardami let součástí dna jezera nebo oceánu a zkoumá horniny, které vznikly za přítomnosti kapalné vody. To samo o sobě vypovídá o zcela jiném prostředí, než jako na planetě panuje dnes.
Metan v atmosféře
Další sondy (TGO, MAVEN) zkoumají z oběžné dráhy planety její atmosféru a mají za úkol zjistit, jak se vyvíjela. Dnešní řídká atmosféra a nízké teploty neumožňují existenci kapalné vody na povrchu planety, podle všeho však byla v historii atmosféra Marsu výrazně hustější.
Rover Curiosity pomáhá se studiem atmosféry měřením koncentrace metanu. Podle nových zjištění se metan v oblasti kráteru Gale periodicky objevuje zejména v letních obdobích a naopak mizí při chladnějších teplotách. To by mohly způsobovat chemické procesy mezi vodou a horninami při jejich zahřívání, vědci však stále nedokáží vyloučit druhou způsob vzniku metanu - prostřednictvím živých organismů.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích