do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu? Úplně jinak než na Zemi

Při zatmění Slunce dochází k zakrytí naší hvězdy Měsícem při pohledu ze Země, podobná situace nastává také na Marsu, jehož dva měsíce jsou však od toho našeho dost odlišné. Phobos ani Deimos totiž nemají kulatý tvar, ani se z povrchu Marsu nejeví podobně velké jako Slunce. Při zatmění tak není disk Slunce zcela zakrytý a odhaluje nepravidelný tvar obou měsíců. Jak takové marsovské zatmění Slunce vypadá ukázaly nové snímky z roveru Curiosity.



Phobos má na šířku asi 26 kilometrů a když se dostane mezi Mars a Slunce, nezakryje celý sluneční disk, jde tedy v podstatě o prstencové zatmění. V případě ještě menšího měsíce Deimos, který má na šířku pouhých 16 kilometrů, pak jeho přechod mezi Marsem a Sluncem astronomové označují jako tranzit.

Deimos, tranzit
Deimos, tranzit měsíce před Sluncem zachycený roverem Curiosity 17. března 2019.
Pozorování přechodu měsíců Marsu před Sluncem není nijak výjimečná událost. Rovery Spirit, Opportunity a Curiosity dohromady pozorovaly Deimos 8x a větší Phobos celkem 40x. Vědci pomocí dat z těchto událostí upřesňují oběžné dráhy těchto měsíců a jejich orbitální rychlosti. Tyto údaje byly před přistání roverů Spirit a Opportunity relativně nepřesné - například Deimos se při prvním tranzitu nacházel celých 40 kilometrů daleko od předpokládané pozice. Díky následným pozorováním vědci zjistili, že pohyb měsíců je ovlivňován nejen gravitací Marsu, ale také planety Jupiter.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit