do not follow here
Kuiperův pás < LIVING fUTURE

Planetka na okraji sluneční soustavy má extrémní orbitu, dostává se nejdál od Slunce

Astronomové Scott Sheppard a Chad Trujillo při svém hledání zatím stále teoretické velké planety na okraji sluneční soustavy našli novou planetku, je sice malá, zato má zajímavou oběžnou dráhu. Objekt s označením 2015 TG387 má podle nových pozorování sotva 300 kilometrů v průměru, jeho oběžná dráha jej ale zavede neuvěřitelných 2 300 AU od Slunce. Země se nachází ve vzdálenosti 1 AU, Neptun 30 AU a doposud nejvzdálenější známý bod oběhu kolem slunce měla planetka Sedna s 937 AU.



Planetka 2015 TG387 dostala neoficiální jméno Goblin a při jejím prvním pozorování v roce 2015 se nacházela 80 AU daleko. Její oběžná dráha je silně eliptická a Slunci se přibližuje až na 65 AU (perihelium) a vzdaluje až na 2 300 AU (afelium). Slunce oběhne jednou za 40 000 let.

Jde zatím pouze o třetího člena speciální třídy objektů, které se při svém oběhu kolem Slunce dostávají do takové velké vzdálenosti. Tato třída nese označení sednoidy, podle jednoho ze členů - planetky Sedna, kromě které sem patří ještě planetka 2012 VP113. Existují ještě další podobné objekty, jako například 2014 FE72, o kterých však není zatím příliš známo.

Sednoidy se dostávají velmi daleko od středu sluneční soustavy a zasahují až do Hillova oblaku, což je vnitřní část Oortova oblaku. Oběžné dráhy těchto a dalších těles podle astronomů naznačují, že se v této oblasti nachází masivní planeta, která má na tyto objekty gravitační vliv. Devátá planeta sluneční soustavy by mohla mít až desetinásobek hmotnosti Země, doposud však nebyla nalezena.

Planetka 2015 TG387 by mohla také patřit do třídy trpasličích planet sluneční soustavy. To jsou podobně jako planety tělesa kulatého tvaru, která obíhají Slunce, avšak na jejich oběžné dráze jsou další objekty. Sluneční soustava má podle Mezinárodní astronomické unie oficiálně pět trpasličích planet: Ceres, Pluto, Eris, Haumea a Makemake.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás

Načítám stránku...
x zrušit