Oběžné dráhy těles v Kuiperově pásu může ovlivňovat něco jiného než neznámá planeta
07. 06. 2018
Teoretická devátá planeta naší sluneční soustavy by nemusela vůbec existovat. Pozorování, podle kterých někteří vědci dokládají její existenci, totiž lze vysvětlit i jiným způsobem. Tyto závěry odprezentovala tento týden Ann-Marie Madiganová na setkání American Astronomical Society. Planeta 9 by se měla nacházet v Kuiperově pásu a měla by být několikrát větší než Země, mohlo by jít o zárodky plynného obra nebo masivní skalnatou planetu.
Existenci Planety 9 v Kuiperově pásu dokládají někteří vědci existencí různých těles v Kuiperově pásu s nezvyklými oběžnými drahami. Příkladem je planetka Sedna s extrémně eliptickou oběžnou drahou, která ji zavádí až do vzdálenosti 937 AU (planeta Neptun obíhá ve vzdálenosti zhruba 30 AU od Slunce). Právě Planeta 9 by měla jejich oběh kolem Slunce svou gravitací ovlivňovat tak, že se chovají jinak, než většina ostatních těles ve sluneční soustavě.
Podobného výsledku by však mělo být možné dosáhnout i prostřednictvím skupin menších těles a jejich kolektivní gravitací. Podle týmu Madiganové se právě menší blízká tělesa dokáží seskupovat a společně svou gravitací ovlivnit oběžné dráhy jiných objektů Kuiperova pásu. V dosavadních simulacích, které podporovaly existenci Planety 9, však s hmotností malých objektů v Kuiperově pásu nebylo počítáno.
Hon za důkazy o existenci Planety 9 dál pokračuje, stejně tak hon za vyvracením její existence. Temný okraj sluneční soustavy je celý opředený tajemnem a chladnými objekty, o kterých toho zatím příliš nevíme. Pouze jediná mise má za úkol tyto objekty zkoumat, jde o sondu New Horizons, která v roce 2015 jako první prozkoumala trpasličí planetu Pluto na okraji Kuiperova pásu. Nyní míří ke svému druhému cíli, planetce Ultima Thule, která už se nachází hluboko v této chladné oblasti daleko od Slunce.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o Planetě 9
Planetka 2015 BP519 má extrémní orbitu, mohla by být ovlivněna doposud neznámou planetou
17. 5. 2018 V roce 2014 astronomové poprvé pozorovali vzdálenou planetku 2015 BP519, která se nachází za oběžnou dráhou planety Neptun, v Kuiperově pásu. Podle jejich nových zjištění má velmi eliptickou oběžnou dráhu, která má navíc výrazný sklon dráhy vůči rovině ekliptiky. Takto extrémní orbita by mohla být dána gravitačním vlivem masivního tělesa v Kuiperově pásu, což by podporovalo teorii o existenci deváté planety sluneční soustavy, přímé důkazy však stále neexistují.
Charakteristika 2015 BP519
- Největší přiblížení Slunci: 35 AU
- Největší vzdálení od Slunce: 824 AU
- Sklon oběžné dráhy: 54 °
- Doba oběhu Slunce: 8 912 let
- Předpokládaný průměr: 400-700 km
2015 BP519, neformálně označovaná také Caju, je jedním z dalších vzdálených objektů v Kuiperově pásu s podivnou oběžnou dráhou. Astronomové doposud našli podobných těles zhruba 15 a někteří se kloní k teorii, že jejich oběžné dráhy by mohly být ovlivněny gravitací zatím neznámého tělesa, které je obecně označováno jako "Planeta 9". Podle astronomů nedává oběžná dráha 2015 BP519 smysl, dokud do svých simulací nezačnou počítat s devátou planetou sluneční soustavy. Stále však platí, že extrémní oběžná dráha 2015 BP519 lze vysvětlit i jinými příčinami, například by mohlo jít o pozůstatek chaosu při formování sluneční soustavy před miliardami let, kdy slunce obíhaly tisíce trpasličích planet.
Planeta 9
Existence deváté planety sluneční soustavy byla ve vědecké komunitě poprvé seriózně zmíněna v roce 2014, když astronomové z CalTech zanalyzovali oběžné dráhy prvních objektů v Kuiperově pásu s extrémními oběžnými drahami: Sedna a 2012 VP113. Nejde však ani o Pluto, které už není za planetu považováno, ani další nepodložené teorie o existenci neznámých planet ve sluneční soustavě (jako například Planeta X, Tyché, Nibiru,...).
Planeta 9 je zatím považována za zárodky plynného obra, který byl při formování sluneční soustavy vymrštěn gravitací ostatních planet na okraj systému. Mohlo by však jít i o sirotčí planetu zachycenou gravitací Slunce, nebo by její oběžná dráha mohla být výsledkem průletu jiné hvězdy kolem sluneční soustavy. Planeta 9 každopádně musí mít dostatečně velkou masu, aby mohla svou gravitací ovlivňovat další objekty a vědci předpokládají, že by mohla být až desetkrát masivnější než Země.
Doposud však neexistují žádné přímé důkazy o existenci deváté planety sluneční soustavy. Astronomové pouze objevují stále nové planetky a potenciální trpasličí planety v Kuiperově pásu, jejich gravitace však zdaleka nestačí na vysvětlení oběžných drah některých z nich.
Více informací
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích
Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás