Teleskopy budoucí generace: rentgenový Lynx by mohl zkoumat počátky vesmíru
07. 10. 2018
Teleskop Lynx je jeden ze 4 konceptů, ze kterých NASA vybere jeden, který se bude realizovat a bude vypuštěn ve 30. letech. Pokud by byl vybrán Lynx, šlo by o největší vesmírnou rentgenovou observatoř se zrcadlem o průměru 3-6 metrů, která by měla být schopna detekovat i relativně slabé signály ze vzdáleného vesmíru. Pro splnění stanovených vědeckých cílů by měl být teleskop alespoň 50x výkonnější než například současný rentgenový teleskop Chandra. Výběr konceptu k realizaci v rámci 2020 Decadal Survey proběhne v roce 2019.
Rentgenová astronomie pozoruje energetické elektromagnetické signály, které vznikají v blízkosti černých děr, neutronových hvězd a dalších extrémních objektů ve vesmíru. Většina rentgenového záření je však pohlcena zemskou atmosférou, a tak je třeba tato pozorování provádět ve vesmíru.
Potenciální cíle mise Lynx
- Hledání rentgenového záření pocházejícího z akrečních disků vznikajících u prvních černých děr a jiných extrémních objektů v raném vesmíru,
- pozorování baryonů (subatomárních částic) při jejich cestování napříč galaxiemi,
- fyzika plazmatu v mezihvězdném prostoru,
- vývoj hvězd,
- studium aktivních galaktických jader tvořených supermasivními černými dírami,
- fyzika extrémně husté hmoty a kompaktních objektů jako jsou neutronové hvězdy a černé díry.
2020 Decadal Survey
Projekt Lynx aktuálně soutěží se třemi dalšími nápady v rámci programu 2020 Decadal Survey:
LUVOIR
Habitable Exoplanet Imager (HabEx)
- Origins Space Telescope (OST) (článek brzy vyjde)
Čtyři týmy zatím podaly počáteční reporty, které dále rozpracují do většího detailu. Finální reporty by měly být odevzdané v příštím roce a na jejich základě bude vypracováno doporučení, který z nich zvolit jako vlajkovou misi pro třicátá léta.
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích