do not follow here
Dream Chaser < LIVING fUTURE

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem

11. listopadu prošel raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC) úspěšným testem, při kterém byl vyzkoušen volný let s autopilotem bez asistence jiných zařízení a následné přistání na ranveji. Šlo o simulaci poslední fáze letu při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou (a z které) by měl raketoplán v prvních letech svého provozu dovážet zásoby. Výsledky tohoto testu ovlivní výslednou podobu modelu, který už do vesmíru skutečně poletí. S prvním letem se počítá na rok 2019 nebo 2020.



Během testu byl prototyp raketoplánu spuštěn z helikoptéry ve výšce tří kilometrů nad zemí. Následně se letadlo pomocí autopilotu navedlo na přistávací dráhu, kde pak úspěšně přistálo. Podobný test byl proveden už před 4 roky, tehdy ale došlo k nehodě, když se přistávací zařízení nevysunulo podle pokynů palubního počítače. Aktuální test proběhl se zcela novým vybavením.

Dream Chaser je projekt soukromé společnosti Sierra Nevada Corporation, která za přispění know-how NASA a dotací americké vlády vyvíjí malý raketoplán pro lety do vesmíru (Dream Chaser je na délku asi čtvrtinový oproti vysloužilým raketoplánům NASA). 

V první vyvíjené verzi bude Dream Chaser opakovaně použitelný pro automatické, nepilotované lety s nákladem na ISS, startovat bude na raketě Atlas nebo Falcon Heavy a přistávat bude na ranveji, jako běžné letadlo. NASA plánuje se začátkem zásobovacích misí na rok 2019, do roku 2024 by mělo podle kontraktu proběhnout nejméně šest misí.

Společnost SNC se původně ucházela o kontrakt NASA pro pilotované lety k orbitální stanici, neuspěla však v konkurenci rozpracovanějších modelů společností SpaceX a Boeing (rok 2014). Úspěch přišel až s modifikovanou verzí pro automatické zásobovací mise k ISS v lednu 2016.

Další plány na využití nového dopravní prostředku na nízkou oběžnou dráhu mají Evropská vesmírná agentura, která by Dream Chaseru chtěla využít pro orbitální experimenty po dosloužení ISS. Zájem projevila také Organizace spojených národů, která by chtěla pořídit nepilotovanou verzi Dream Chaseru pro výzkum z rozvojových zemí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dream Chaser

tag icon
Další články z kategorie
Dream Chaser
Načítám stránku...
x zrušit