ESA (European Space Agency) ve středu vypustila raketu Vega s experimentálním modulem IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který slouží pro otestování nových technologií pro návrat z vesmíru do atmosféry Země. Evropa zatím nedisponuje technologií, která by umožnila návrat astronautů nebo experimentů zpátky na Zemi a snaží se to změnit právě tímto programem. Po startu v odpoledních hodinách našeho času vystoupalo IXV až do výše 412 kilometrů, aby se odtud vrátilo s vysokou rychlostí zpátky do atmosféry planety. Dvě hodiny po startu přistálo IXV úspěšně v Pacifickém oceánu nedaleko Galapág.
Po oddělení od rakety Vega ve výšce 340 kilometrů nad povrchem, pokračoval modul IXV ještě výš až nad oběžnou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice. Odtud se IXV pomocí trysek nasměrovalo zpátky k Zemi. Při návratu dosáhl modul hypersonických rychlostí, ze kterých zpomalil díky tření v atmosféře a následně také pomocí padáků. Po dopadu do oceánu byl potom vyloven lodí Nos Aries. Průběh letu byl zaznamenáván třemi stovkami senzorů, jejichž data poslouží pro další fázi vývoje.
První výsledky právě proběhnutého testu lze očekávat za šest týdnů. Následovat bude další fáze programu nazvaného PRIDE (Programme for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe). Dalším krokem je vývoj letounu PRIDE, který bude létat do vesmíru na raketě Vega a přistávat bude na ranveji, podobně jako raketoplány NASA.
21. 1. 2015 Dlouho odkládaná mise IXV je aktuálně plánovaná na 11. února, kdy by měla z kosmodromu Kourou vyletět raketa Vega s IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Původní start byl 23. října loňského roku odložen, aby byl prostor na provedení dalších analýz a zajištění úspěchu této experimentální mise. Mise IXV bude trvat 100 minut od zážehu po dopad do moře. Dvoutunový modul o velikosti auta bude raketou Vega vynesen do výšky 320 kilometrů, a následně ještě vyšplhá o dalších 100 kilometrů výš, to už je výška srovnatelná s oběžnou dráhou ISS.
Z této výšky zamíří IXV zpátky do atmosféry, kde musí vydržet extrémní podmínky při rychlosti 7,5 m/s, což je srovnatelné právě s návratem z nízké oběžné dráhy, kde se Mezinárodní vesmírná stanice nachází. V atmosféře potom dojde k otevření padáků a zbrzdění IXV před finálním dopadem do Pacifiku. Na IXV bude čekat loď Nos Aries, která modul vyloví a dopraví zpátky na pevninu pro důkladnou analýzu.
Evropská vesmírná agentura už dokázala vyvinout automatickou nákladní loď ATV, která zásobovala ISS posledních několik let. ATV však při návratu do atmosféry vždy shořelo, nebylo projektované na dopravu z vesmíru na Zemi. Toto chce ESA změnit a vyvíjí nové technologie, které mohou později sloužit také pro dopravu astronautů do vesmíru a zpátky.
Více informací