do not follow here
Indie < LIVING fUTURE

Indie následuje NASA, vypustila prototyp nové vesmírné lodi a otestovala novou raketu

Krátce po prvním testovacím letu americké lodi Orion, vyzkoušela také indická vesmírná agentura (ISRO) novou hračku pro lety do vesmíru. Konkrétně jde o raketu oficiálně nazvanou Geostationary Satellite Launch Vehicle Mk-III (GSLV III) a její náklad, kapsli pro tři astronauty. Zatím nepilotovaný test proběhl ve čtvrtek, raketa vyletěla z kosmodromu Sriharikota v jižní Indii, krátce poté dopadla kapsle do bengálského zálivu. Podle ISRO byl test rakety i kapsle úspěšný.



Indie není ve vesmíru žádným nováčkem, její sonda MOM (Mars Orbiter Mission) dorazila před několika měsíci k Marsu. Kousek, který se zatím povedl pouze NASA, ESA a ruskému Roskosmosu. Indie také disponuje vlastním kosmodromem a raketami vlastní výroby. Právě nová raketa GSLV III má Indii zajistit ještě větší autonomii při letech do vesmíru, zejména pro vypouštění extra těžkých nákladů, při kterých musela ISRO doposud spoléhat na zahraniční dodavatele.

Svým výkonem je raketa GSLV III srovnatelná například s americkou raketou Atlas V nebo Falcon 9. V porovnání s dosavadní nejsilnější indickou raketou se zdvojnásobila hmotnost nákladu, který může vynést na nízkou oběžnou dráhu. Na geostacionární oběžnou dráhu pak GSLV III vynese až 4 tuny nákladu. Samotná raketa GSLV III váží 630 tun.

Úspěšně proběhl také test vyvíjené indické vesmírné lodi zatím označované jako Orbital Vehicle, která by měla vynášet astronauty na oběžnou dráhu Země. Indie by se tak zařadila po bok Spojených států, Ruska a Číny, států, kterým se podařilo vyvinout vesmírnou loď, která vynesla astronauty do vesmíru. První let astronautů je však ještě roky daleko.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Indie

tag icon
Další články z kategorie
Indie
Načítám stránku...
x zrušit