Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO) dala finální souhlas k výstavbě gigantického teleskopu v Čile. E-ELT (European Extremely Large Telescope) je největší plánovaný optický teleskop, který předčí i všechny, které se teprve budou stavět, jeho hlavní zrcadlo bude mít v průměru 39,3 metrů a bude se skládat ze 798 šestiúhelníkových zrcadel o průměru jeden a půl metru. Stavba bude trvat osm let a spolkne celou miliardu eur, vědci však od nového teleskopu očekávají nejostřejší snímky v bezprecedentním detailu. První světlo by měl teleskop analyzovat v roce 2022.
Stavební práce na vrcholku Cerro Armazones začaly už v létě, kdy se začala stavět silnice a upravovat vrcholek hory pro stavbu teleskopu. Následovat bude samotná stavba teleskopu, který se nachází asi 20 kilometrů od další stanice ESO Paranal.
ESO je mezinárodní astronomická organizace sdružující 16 zemí včetně České republiky. Tato organizace provozuje v jižní Americe několik technologicky pokročilých teleskopů. Mezi nimi například VLT (Very Large Telescope), astronomický interferometr ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a šest dalších, všechny umístěné v horách v severním Čile.
18. 10. 2011 European Extremely Large Telescope (E-ELT), tak se jmenuje budoucí observatoř, která bude ležet nedaleko observatoře Paranal, kde už stojí čtyři teleskopy ESO (European Southern Observatory) tvořící VLT (Very Large Telescope). Alfredo Moreno, ministr zahraničí Chile a Tim de Zeeuw, ředitel ESO podepsali dohodu, která umožňuje výstavbu nového obřího teleskopu E-ELT nedaleko hory Cerro Armazones.
E-ELT bude obsahovat hlavní zrcadlo o průměru 40 metrů a bude snímat optické světlo a světlo o vlnových délkách blízkých infračerveným. Zrcadlo mělo být původně ještě o dva metry větší, aby mohl teleskop pozorovat exoplanety obíhající vzdálené hvězdy, kvůli snaze o rychlejší dokončení a snížení nákladů bylo ale oproti původním plánům zmenšeno.
Nový teleskop bude také integrovaný do sítě s ostatními teleskopy ESO, které jsou součástí observatoře Paranal vzdálené asi 20 kilometrů od místa, kde bude stát E-ELT. První vědecká měření by mohla být pořízena s pomocí E-ELT v roce 2022.
S podepsáním nové dohody se také zvětšuje oblast chráněná chilskou vládou před světelným znečištěním na 1270 kilometrů čtvečních.
Více informací