NASA má problém, stížnost Sierra Nevada může zpozdit práce na vývoji komerčních lodí
01. 10. 2014
Před několika dny vybrala NASA společnosti SpaceX a Boeing pro pokračování svého programu na podporu vývoje a výroby nových vesmírných lodí. Mezi úzký výběr se ale nevešla třetí společnost, Sierra Nevada Corporation (SNC), která byla součástí předchozích kol programu a vyvíjí malý raketoplán Dream Chaser. Ta v pátek podala formální stížnost a dodává, že její návrh vyjde americké poplatníky o téměř miliardu dolarů levněji než ten od Boeingu (Boeing obdrží od NASA v následujících třech letech 4,2 miliardy dolarů).
Ve stížnosti se dožaduje přezkoumání výběrového procesu a opakovaného zhodnocení jejich návrhu na dokončení Dream Chaseru. NASA má nyní 30 dní na reakci a zástupci americké vlády by měli vydat rozhodnutí do ledna příštího roku. Mezitím už ale SNC propustila asi stovku zaměstnanců, kteří na mini raketoplánu pracovali.
NASA vybrala dvě společnosti, které budou dopravovat astronauty na orbitální stanici
21. 9. 2014 Od roku 2011, kdy dosloužil poslední raketoplán, nedokáží USA dopravit posádku do vesmíru a musí tak spolupracovat s Rusy a létat Sojuzy z Bajkonuru. To se ale brzy změní, NASA totiž posledních pět let dotuje z programu CCDev soukromé společnosti, které vyvíjí nové dopravní prostředky na oběžnou dráhu. Z původní pětice se do finále dostaly dvě firmy - SpaceX, která už dopravuje na ISS náklad prostřednictvím své lodi Dragon a Boeing, který vyvíjí loď CST-100. Během dvou let by měly začít lety s posádkou na nízkou oběžnou dráhu, zejména k ISS.
V roce 2010 NASA odstartovala program CCDev (Commercial Crew Development), jehož prostřednictvím dotovala společnosti, které měly vyvíjet vesmírné technologie s cílem postavit úplně nové vesmírné lodě, které by dopravovaly astronauty do vesmíru. Mezi vybrané firmy patřily Blue Origin, Boeing, Sierra Nevada, United Launch Alliance a Paragon Space Development Corporation.
V následujících fázích se připojila také firma SpaceX, která se již účastnila podobného programu NASA pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu. Z dřívější pětice potom postupovaly do dalších kol Boeing a Sierra Nevada, které byly s vývojem svých vesmírných lodí nejdál. Dnes se program dostal do fáze CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability), ve hře už jsou pouze dvě společnosti SpaceX a Boeing, každá z nich se může těšit na tučnou miliardovou částku.
SpaceX dostane od NASA 2,6 miliardy a Boeing 4,2 miliardy dolarů. Součástí kontraktu je, že společnosti musí provést alespoň jeden let s posádkou k ISS a u ní zakotvit. NASA počítá s tím, že v roce 2017 by mohli zase začít létat astronauti z americké půdy do vesmíru.
SpaceX - Crew Dragon
SpaceX připravuje novou verzi vesmírné lodi Dragon, která nese nově označení Crew Dragon (dříve byla verze pro posádku označována jako Dragon Version 2 nebo Dragon V2 nebo také DragonRider). Crew Dragon bude létat s raketou Falcon 9, pojme sedmičlennou posádku a i když bude moci přistát prakticky kdekoliv, bude se za pomoci trysek vracet vždy na stejné místo.
Parametry Crew Dragonu:
- posádka: 7 osob
- délka: 6,1 metrů
- doba na oběžné dráze: až dva roky
Boeing - CST-100
CST-100 (Crew Space Transportation) je vesmírná loď, kterou vyvíjí společnost Boeing. I ta bude moci vynést na nízkou oběžnou dráhu sedm astronautů, zřejmě za pomoci rakety Atlas V ale bude kampatibilní i s jinými raketami, například Falcon 9.
Parametry CST-100:- posádka: 7 osob
- délka: 5 metrů
- doba na oběžné dráze: 210 dní
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích