Nově příchozí indická orbitální sonda pořizuje první snímky rudé planety
30. 09. 2014
Indům se jako prvním podařilo hned napoprvé úspěšně doletět k Marsu. Pravda, jejich sonda Mangalyaan (někdy také MOM - Mars Orbiter Mission) zůstává na oběžné dráze a nepřistává na povrchu, tím se její úkol značně zjednodušuje, protože vstup do atmosféry cizí planety je často kámen úrazu celé mise, jen se zeptejte Rusů. Nepovedených ruských, evropských a v menší míře také amerických misí na Mars je plno, Mars je ale příliš lákavým cílem na to, aby se lidstvo vzdalo. Indové tak ukazují, že to jde. Hned napoprvé a celkem levně.
Indie plánuje za rok poslat družici k Marsu, stane se třetí zemí, která to do dokáže?
6. 4. 2012 Indická vesmírná agentura ISRO plánuje příští rok vyslat k Marsu svou první meziplanetární sondu. Původně se očekávalo, že tato mise proběhne později, v roce 2016 nebo dokonce 2018, výrazné navýšení rozpočtu pro vesmírný výzkum indickou vládu v roce 2009 ale přispělo k urychlení přípravy mise. Aktuálně je její start plánovaný na listopad 2013 s příletem k Marsu v září 2014.
Na Mars nebo na jeho oběžnou dráhu se zatím podařilo dostat jen třem vesmírným agenturám. NASA se svým robotickým roverem 3. generace na cestě k planetě a několika orbitálními sondami jednoznačně vede v prezenci na rudé planetě. K ní se dostala ještě evropská vesmírná agentura ESA, která má aktuálně na oběžné dráze orbitální sondu Mars Express. Pak už následují pouze neúspěšné ruské mise, ta poslední byla dokonce neúspěšná s čínskou a soukromou účastí.
Indie plánuje vyslat orbitální sondu se silně eliptickou oběžnou drahou, která jí umožní přiblížení až na 500 kilometrů od povrchu (nejvzdálenější bod oběžné dráhy má být ve výšce 80 tisíc kilometrů). Sonda vyletí do vesmíru na vrcholku indické rakety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle).
O splnění termínu a úspěchu mise ale mnozí pochybují, Indie totiž nemá dostatečné zkušenosti s meziplanetárním cestováním výzkumem a start mise je v doslova šibeničním termínu. Indický vesmírný výzkum je ale na vzestupu a brzy by se měli Indové stát teprve čtvrtou zemí na světě se schopností poslat astronauty do vesmíru. Tento vzestup podpořil i částečný úspěch indické lunární sondy Chandrayaan-1, která na oběžné dráze Měsíce operovala jeden oproti plánovaným dvěma rokům, splnila však 95 % plánovaných cílů.
Navrhované přístroje na palubě sondy
- Probe For Infrared Spectroscopy for Mars (Prism)
- Mars Exospheric Neutral Composition Analyzer (Menca)
- "TIS" instrument (thermal emissions)
- Mars Color Camera (MCC)
- Methane Sensor For Mars (MSM)
- Mars Radiation Spectrometer (Maris)
- Plasma and Current Experiment (Pace)
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích