do not follow here
Space Rider < LIVING fUTURE

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

Na listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.



Evropská vesmírná agentura nikdy nedisponovala plavidlem, které by vyneslo posádku astronautů na oběžnou dráhu, návrat z vesmíru do atmosféry tak vlastně nebyl potřeba. Zvládnout sestup z oběžné dráhy není ale nutností pouze pro pilotované mise, stále větší pronikání robotických zařízení do vesmíru dnes dokáže lidskou posádku do velké míry nahradit. ESA však stále nemá technologií, která by jí umožnila provést ve vesmíru experiment a jeho výsledky potom poslat na Zemi. Stejně tak vychází na prázdno jakákoliv snaha o získání vzorků z Měsíce, Marsu nebo jiného nebeského objektu v okolí Země.

Odpovědí na tyto nedostatky je program IXV, na kterém ESA spolupracuje s italskou společností Thales Alenia Space. S nadcházející finální misí evropského nákladního plavidla ATV se tak naskýtá otázka, jaký bude další směr, kterým se ESA vydá? Prozatím je zřejmá pouze společná mise s NASA a vyvíjenou vesmírnou lodí Orion, ESA ale zvažuje i jiné varianty, mezi nimi spojení IXV a ATV do jednoho modulu, který by zvládl přežít vstup do atmosféry, nebo rovnou pilotované ATV se schopností průletu atmosférou.

Raketa Vega vynese IXV do výšky 450 kilometrů (zhruba stejně vysoko obíhá Mezinárodní vesmírná stanice) odkud se snese zpět k Zemi. Za pomoci 300 senzorů budou při cestě do vesmíru i sestupu atmosférou snímána data a pozorováno chování plavidla. To se nakonec snese pomocí padáků do Pacifického oceánu, kde bude vyloveno a převezeno lodí zpátky do Evropy na důkladný rozbor.

Vlastnosti IXV
  • Maximální výška trajektorie: 450 kilometrů
  • Hmotnost: 1800 kg
  • Délka: 5 m
  • Rozpětí křídel: 2,2 m
  • maximální rychlost: 27 000 km/h
  • Celková cena projektu: 150 milionů €
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Space Rider

tag icon
Další články z kategorie
Space Rider
Načítám stránku...
x zrušit