Americká vesmírná agentura mění své původní plány pro první dvě mise nové vesmírné lodi Orion. Úplně první let Orionu do vesmíru proběhne už příští rok a nejde o nic víc, než pár obletů Země, Orion ještě vynese raketa Delta Heavy a půjde o ryze testovací let. Následovat bude v roce 2017 let druhý, který měl původně pouze obletět Měsíc, podle nových plánů však zaletí ještě o kousek dál od Země i od Měsíce na stabilní oběžnou dráhu za odvrácenou stranou, na místo, kam bude v budoucnosti transportována malá planetka určená pro trénování misí v hlubokém vesmíru a zkoumání objektů s podobnou oběžnou dráhou jako má naše planeta.
cíl mise: oblet Měsíce > strávení několika dní 70 tisíc kilometrů od povrchu odvrácené strany Měsíce
Došlo také ke změně mise EM-2, která už vynese do vesmíru astronauty, a kteří by se nově měli v Orionu podívat na malou planetku přesunutou na místo, kam dříve zamířila právě mise EM-1.
Výrazně komplexnější upravená mise EM-1 poslouží pro zkoumání chování modulu Orion v reálných vesmírných podmínkách. Při EM-1 poletí Orion zatím bez astronautů, i když jeho primárním cílem je právě dopravit posádku do hlubokého vesmíru. První let s posádkou bude následovat, je označován jako EM-2 a jeho cílem by měla být zatím blíže neurčená planetka, která bude v následujících letech transportována automatickou sondou do blízkosti Měsíce, kde bude lépe dosažitelná pro pilotované mise.
Změna programu mise EM-1 projde v létě schvalovacím řízením v odborné komisi. Je také potřeba počítat s tím, že mise je plánovaná na konec roku 2017, což je dostatečně daleko na to, aby mohlo dojít ka dalším změnám, a to jak v programu, tak v datu, kdy mise proběhne.
19. 1. 2013 Americká a Evropská vesmírná agentura se dohodly na spolupráci při vývoji vesmírného plavidla, které má dopravit astronauty na Měsíc a dál k planetám sluneční soustavy. Orion pojme čtyřčlennou posádku, které dá prostor na až několikaměsíční přežití ve vesmíru. Modul pro posádku, který vyvíjí NASA, bude doplněn servisním modulem, který bude mít na starosti Evropská vesmírná agentura.
Úkolem servisního modulu bude poskytovat a skladovat energii pro modul s posádkou, bude zde také umístěna termální kontrola a pohonná jednotka. Kromě pohonných trysek tedy bude vybaven solárními panely a prostorem, kde bude uskladněna voda a vzduch pro posádku. Servisní modul bude připojen přímo na kuželovitý modul pro posádku, do vesmíru odstartují společně na vrcholku rakety SLS (Space Launch System). Servisní modul bude k hlavnímu modulu připojen po celou dobu mise a k jeho odhození dojde teprve před vstupem Orionu do atmosféry.
Exploration Test Flight 1 (2014)
Úplně první let Orionu by měl proběhnout už začátkem příštího roku. Půjde o nepilotovanou misi EFT-1 (Exploration Flight Test), při které kapsle několikrát obkrouží Zemi a následně se snese zpátky na povrch. Servisní modul zde bude nahrazen posledním stupněm rakety Delta IV, který bude dodávat energii a pohon.
Exploration Mission 1 (2017)
Následovat bude několikadenní mise EM-1 (Exploration Mission), při které už Orion obletí Měsíc a opět se vrátí na Zemi. EM-1 bude kromě jiného také debut pro novou raketu SLS, kterou nyní NASA speciálně pro mise Orionu vyvíjí. Aktuálně je tato mise plánována na 17. prosince 2017. Součástí této mise už bude evropský servisní modul, který bude v nadcházejících letech vyvíjen evropskými silami.
Více informací