do not follow here
Temná hmota < LIVING fUTURE

Nová mapa rozložení temné hmoty ve vesmíru mapuje její strukturu v zatím největším rozsahu

Mezinárodní tým astronomů prezentoval na setkání Americké astronomické společnosti v Austinu (Texas) zatím nejrozsáhlejší mapu temné hmoty ve vesmíru. Temná hmota (dark matter) je doposud neznámá substance, která významně navyšuje hmotnost galaxií, není ovšem přímo pozorovatelná. Podle aktuálních modelů by měla temná hmota tvořit téměř čtvrtinu hmoty ve vesmíru.



Dosavadní rozložení temné hmoty ve vesmíru bylo mapováno na velmi malé části hvězdné oblohy. Nová mapa prezentovaná vedoucí týmu Catherine Heymansovou je několikanásobně větší a trvalo celých 5 let, než astronomové nasbírali dostatek dat pro její vytvoření. Dlouhodobým snímáním v průběhu celého roku, část po části vytvořili rozsáhlou mapu, která pokrývá velkou část severní oblohy.

Temná hmota ale, jak už název napovídá, není přímo vidět, jak tedy mohli astronomové vytvořit její mapu? Využili k tomu efektu gravitační čočky (gravitational lensing). Temná hmota totiž na své okolí působí gravitací, a láme světelné paprsky, které v jejich blízkosti prochází, a vytváří tak efekt podobný jako u čočky. Právě na toto zkreslení se astronomové zaměřili s Kanadsko-francouzským teleskopem na Havaji (CFHT). Potom důkladně zkoumali snímky asi 10 milionů galaxií, na kterých hledali právě efekt gravitační čočky.

Co je podstatou temné hmoty se do dnes neví, existuje několik kandidátů, ale doposud žádný prokazatelný důkaz nebo pozorování. Vliv temné hmoty na okolní vesmír byl poprvé pozorován, když si astronomové všimli, že některé galaxie rotují příliš rychle na to, aby byl tento pohyb vysvětlitelný viditelnou hmotou galaxie. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Temná hmota

Načítám stránku...
x zrušit