do not follow here
Rakety < LIVING fUTURE

ESA vyzkoušela při startu rakety Texus 48 nové technologie pro kapalné palivo

Evropská vesmírná agentura společně s německým výzkumným centrem pro aeronautiku a vesmír (DLR) 27. listopadu úspěšně vyzkoušela nové technologie, které budou použity v budoucích evropských raketách. Test proběhl na palubě rakety Texus 48, která vyletěla z kosmodromu Esrange v severním Švédsku do výšky 263 kilometrů. V průběhu letu bylo simulováno několik fází plnohodnotné mise ve vesmíru, během kterých byla otestována dvě nová zařízení pracující s extrémně chladným kapalným palivem.



ESA pracuje na vývoji nového posledního stupně raket, který by měl využívat kapalného paliva jako je vodík nebo kyslík a který by byl schopný znovunastartování poté co byl vypnut. Problém však tvoří chování kapalin ve stavu beztíže, ty totiž volně poletují v prostoru a pro využití v raketových motorech je nutné aby byly připraveny na zážeh.

Při testu na raketě Texus 48 byl místo kapalného kryogenického paliva použitý tekutý dusík, který byl udržován v připravenosti na zážeh pomocí kapilárních sil. Mise byla nakonec úspěšná a vše fungovalo podle předpokladů, na reálné využití v designu nových raket si ale ještě pár let počkáme.

Raketa Texus byla vyrobena v režii DLR a test byl proveden jako součást projektu ESA Cryogenic Upper Stage Technologies (CUST), který je součástí širšího evropského programu Future Launchers Preparatory Programme (FLPP).
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rakety

Načítám stránku...
x zrušit