do not follow here
VLT < LIVING fUTURE

Silný záblesk gamma záření odhalil překvapující složení dvou vzdálených galaxií

Mezinárodní tým astronomů prozkoumal s pomocí teleskopu VLT záblesk gamma záření GRB 090323 vycházející z galaxie vzdálené 12 miliard světelných let a zjistil, že kompozice dvou takto vzdálených galaxií obsahuje mnohem těžší prvky než se doposud považovalo za možné tak brzy po velkém třesku. Pozorovaná galaxie, ze které gamma záření vyšlehlo, a další v její blízkosti, kterou tento paprsek prošel na cestě k Zemi, obsahuje podle měření větší množství těžkých prvků než Slunce.



Záblesky gamma záření jsou nejjasnějšími explozemi ve vesmíru, vznikají při supernovách nebo velkých vesmírných kolizích. Netrvají ale příliš dlouho, což jejich pozorování ztěžuje. Astronomové tak analyzují zdroje gamma záření zejména ve viditelném a infračerveném světle, krátce po explozi. Záblesk GRB 090323, který zřejmě vznikl při supernově, zachytil jako první vesmírný teleskop NASA Fermi a brzy po něm také Swift, necelý den po detekci záblesku jej už astronomové pozorovali pomocí VLT (Very Large Telescope), který je umístěn v Chile a obsluhuje jej organizace ESO (European Southern Observatory).

Samotné galaxie jsou příliš temné a vzdálené na to, aby je mohli astronomové pozorovat přímo, využívají tedy záření z objektu za pozorovanou galaxií, které jí prochází. Materiál v ní obsažený působí jako filtr a absorbuje část světla v určitých vlnových délkách. Astronomové tak získají informace o tom, jaké prvky se v galaxii vyskytují a v jakém množství.

Těžké prvky vznikají ve hvězdách a do volného vesmíru se dostávají při explozích supernov, čím starší galaxie, tím těžší prvky by měla obsahovat, protože v ní existovalo několik generací hvězd. Nová pozorování ale přinášejí otázku, zda tomu tak skutečně je, astronomové a astrofyzikové se nyní pokouší zformulovat teorii, která by tato pozorování popsala.

V pozorovaných galaxiích zřejmě musí docházet k masivnímu formování a zániku hvězd, aby byl podíl těžkých prvků takový jak jej astronomové pozorují. Obě galaxie jsou ve skutečnosti tak blízko sobě, že je pravděpodobné, že procházejí vzájemnou kolizí, která by mohla vlnu zrodu nových hvězd vyvolávat.

"Měli jsme velké štěstí, že jsme mohli pozorovat GRB 090323 ještě když byl dostatečně jasný, díky tomu jsme získali úžasně detailní data. Záblesky gamma záření netrvají příliš dlouho a získat kvalitní data není jednoduché. Doufáme, že se na tyto galaxie budeme moci brzy podívat s citlivějším vybavením, jako bude například nový teleskop ESO E-ELT," řekla hlavní autorka studie Sandra Savaglio.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
VLT

tag icon
Další články z kategorie
VLT
Načítám stránku...
x zrušit