do not follow here
Země < LIVING fUTURE

NASA vypustila do vesmíru družici NPP, která bude sledovat počasí a klima na Zemi

Na projektu NPP (National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project) spolupracuje NASA s další vládní organizací Spojených států NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Úkolem družice NPP bude sbírat data pro krátkodobou předpověď počasí a zároveň sledovat dlouhodobé klimatické změny na Zemi. Jde o první vědecký satelit NASA, který je zaměřen jak na počasí, tak také dlouhodobý vývoj klima na naší planetě.



S pomocí vědeckých přístrojů na palubě vesmírné sondy budou vědci sbírat data pro více než 30 různých vědeckých měření, která probíhají už několik desítek let prostřednictvím předchůdců NPP. Kromě sledování aktuálního stavu atmosféry pro přesnější předpověď počasí, bude NPP měřit také množství ozónu v jejích horních vrstvách, teploty na povrchu anebo třeba ledovou pokrývku polárních oblastí. Jeden ze senzorů NPP se speciálně zaměří také na pozorování množství energie odrážené od mraků a zemského povrchu. 

Družice NPP bude sloužit pro překlenutí mezi starou a novou generací družic NASA pro pozorování počasí, atmosféry a oceánů. Stávající vojenské i civilní satelity měly být původně nahrazeny novým systémem NPOESS (National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System), průtahy a zdražování projektu nakonec vedly ke vzniku nové strategie JPSS (Joint Polar Satellite System), kde budou vojenská a civilní složka opět oddělené. První satelit JPSS-1 ale bude ve vesmíru až v roce 2015, a do té doby bude Zemi pozorovat právě družice NPP.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Země

Načítám stránku...
x zrušit