do not follow here
Elenin (kometa) < LIVING fUTURE

Dnes je den, kdy se měla k Zemi přiblížit kometa Elenin, co můžeme čekat od jejího průletu?

Dnes se měla k Zemi přiblížit kometa Elenin (označovaná také jako C/2010 X1). Její oběžná dráha ji ale napřed zavedla ke Slunci, kolem kterého proletěla nejblíže 10. září. Po průletu kolem hvězdy ve vzdálenosti asi 0,5 AU (polovina vzdálenosti Země od Slunce) ale kometa Elenin pohasla. Podle astronomů kometa nevydržela průlet kolem Slunce a prostě se rozpadla. Její zbytky pokračují po stejné dráze a astronomové s velkými a silnými teleskopy pozorují temné zbytky komety jak prolétají kolem Země v 80násobku vzdálenosti Měsíce od naší planety.



Slibovaná podívaná pro pozorování pouhým okem se tedy konat nebude. Zbytky komety jsou příliš tmavé a malé na to, aby odrážely nějaké světlo od Slunce. Ani ocas, který bývá tvořen plyny unikajícími z jádra komety, zřejmě vůbec neexistuje. Místo toho se kometa proměnila v oblak prachu a drobného materiálu, který možná ve svém středu obsahuje několik větších zbytků jejího jádra.

Za rozpadem komety zřejmě stojí gravitační vliv Slunce a vysoké teploty doprovázené silnými slunečními větry při jejím průletu kolem naší hvězdy. Těsně před největším přiblížením také kometa proletěla výronem koronální hmoty (CME), která byla vyvržena ze Slunce, astronomové ale upozorňují na neprokázaný vliv CME na tak malé těleso jako je kometa.

Kometa Elenin byla objevena v prosinci 2010 a byla pojmenována po svém objeviteli, ruském astronomovi Leonidu Eleninovi. Její zbytky se ke Slunci zřejmě nevrátí ještě několik tisíc let.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Elenin (kometa)

tag icon
Další články z kategorie
Elenin (kometa)
Načítám stránku...
x zrušit