do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Uhlík existoval už v ranném vesmíru a podle japonských astronomů ve velkém množství

Týmu převážně japonských astronomů se podařilo detekovat molekuly uhlíku ve 12,5 miliard světelných let vzdálené galaxii TN J0924-2201. Ke svému objevu využili radioteleskopu Subaru na Havajských ostrovech a jde o vůbec první detekci uhlíku na takto vzdáleném místě. Světlo z této galaxie k nám letělo 12,5 miliardy světelných let a vzniklo v době, kdy byl vesmír ještě relativně mladý, asi miliardu let po velkém třesku.



Objev uhlíku tak brzo ve vývoji vesmíru napovídá astrofyzikům jak se mohl vesmír od svého zrodu do současnosti vyvíjet. Uhlík zřejmě patří mezi prvky, které se ve vesmíru po velkém třesku vůbec nevyskytovaly, kromě vodíku, helia a stopového lithia, vznikly podle aktuálních teorií všechny ostatní chemické prvky v jádrech hvězd, které nový materiál vymrštily do vesmíru, když explodovaly jako supernovy.

Astronomové se snaží zjistit složení galaxií rozborem světla, které vydávají a měří tzv. metalicitu, která udává množství prvků těžších než helium. Tyto hodnoty potom porovnávají se vzdáleností (a tedy i stářím) galaxie a podle výsledků se snaží poznat jaké chemické složení měl vesmír v různých stádiích vývoje.

Dřívější měření bližších galaxií poukázala na existenci uhlíku a tak se nyní japonští astronomové pokusili prozkoumat nejvzdálenější galaxii, která vysílá jak optické, tak radiové signály - TN J0924-2201. Podařilo se jim najít emisi uhlíku (CIVλ1549) a tím dokázali, že těžké prvky se objevovaly už relativně brzy po vzniku vesmíru. 

Pokračovat chce nyní vědecký tým hledáním ještě vzdálenějších objektů ve vesmíru. Budou hledat tak dlouho, dokud nenajdou objekt bez uhlíku. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit