do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Vědci s pomocí vesmírného teleskopu Herschel poprvé detekovali molekuly kyslíku ve vesmíru

Individuální atomy kyslíku jsou ve vesmíru poměrně obvyklým jevem, zejména v okolí masivních hvězd, poprvé se však vědcům podařilo detekovat molekulární kyslík se dvema atomy, který je tolik důležitý pro přežití biologických organismů na Zemi. Našli jej v mlhovině souhvězdí Orion, v místě, kde dochází ke zrodu nových hvězd.



Ačkoliv objev potvrzuje předpoklad, o kterém vědci uvažují už dlouho, zanechává stále mnohé nezodpovězené otázky. Množství molekulárního kyslíku se dvěma atomy je totiž o hodně menší, než původně předpokládali, kyslík by ale měl být třetím nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru hned po vodíku a heliu.

Podle Paula Goldsmithe, vědce NASA podílejícího se na evropském projektu Herschel, se kyslík v chladném vesmírném prostředí přeměňuje na led a usazuje se na zrnkách vesmírného prachu, kde uniká detekci současnými technologiemi. Proto jej doposud našli na tak málo místech a v tak malém množství.

V teplejších regionech by mělo docházet k tání ledu a jeho přeměnu na vodík a molekuly kyslíku. Vědci se tedy zaměřili na relativně blízkou mlhovinu v souhvězdí Orion, kde vznik nových hvězd poskytuje potřebné teplo. V této mlhovině pak našli zhruba jednu molekulu kyslíku na každý milion molekul vodíku.

Již v roce 2007 se podařil podobný objev se švédským teleskopem Odin, výskyt molekulárního kyslíku však tehdy nebyl potvrzen. S Evropským teleskopem Herschel, který pozoruje vesmír z Lagrangeova bodu 2 v infračervených vlnových délkách, hodlají vědci nadále zkoumat blízké mlhoviny a hledat kyslík a další molekuly, které by mohly naznačovat probíhání komplexních chemických procesů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit