do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Oxid uhličitý zhušťuje atmosféru Marsu, na povrchu by dokonce mohla být kapalná voda

Vědci NASA s pomocí radaru na palubě orbitální sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), který pomocí odrazů vln zkoumá podpovrchové vrstvy Marsu, objevili poblíž jižního pólu planety obrovská depozita oxidu uhličitého ve formě suchého ledu. Vědci se domnívají, že jakmile se sklon planetární osy změní a umožní slunečním paprskům proniknout do jižních oblastí, CO2 se sublimací uvolní do atmosféry a výrazně tím zvětší její objem.



Nově nalezená zásobárna suchého ledu má objem jako Hořejší jezero v USA, je v ní vázán zmrzlý oxid uhličitý o objemu asi 80 % aktuální atmosféry Marsu. Podle děr, vznikajících při sublimaci CO2 do atmosféry se zdá, že Mars je zrovna v období tání ledu a zvětšování své atmosféry, která je z 95 % tvořena právě oxidem uhličitým. Podle vědců Mars prochází obdobími, kdy je všechen oxid uhličitý zmrzlý ve formě suchého ledu, a obdobími, kdy je téměř všechen přítomný v atmosféře. Dnes je poměr ledu zmrzlého pod povrchem a v atmosféře zhruba 50:50.

"Už dříve jsme věděli o vrstvě oxidu uhličitého na povrchu vodního ledu, nicméně objevené ložisko suchého ledu obsahuje ještě 30x víc CO2" řekl Roger Phillips, vedoucí týmu, který má na starosti radar vesmírné sondy MRO, a také publikoval studii s o tomto nálezu ve vědeckém magazínu Science.

"Suchý led jsme identifikovali podle odrazových radiových vln charakteristických pro suchý led, u kterého je tato identifikace snadnější než například u vodního ledu" řekl Roberto Seu, spoluautor studie z Římské univerzity, "další důkazy jsme pak získali z optického pozorování útvarů, které jsou typické pro sublimaci suchého ledu."

Více oxidu uhličitého v atmosféře, po jeho uvolnění do atmosféry, zřejmě povede k zesílení větrů a následně i ke zvýšenému počtu prachových bouří. Dalším důsledkem by dokonce mohlo být zvýšení atmosférického tlaku na Marsu natolik, že voda bude moci zůstat v kapalném stavu na povrchu planety. Zvýšení hustoty atmosféře by totiž mohlo vést k až o 75 % většímu atmosférickému tlaku než je na planetě dnes.

Ačkoliv oxid uhličitý je skleníkový plyn a jeho existence v atmosféře by mohla vést ke zvýšení teploty na Marsu, díky zmrzlým polárním čepičkám k tomu nedochází. Ty totiž planetu ochlazují více než ji CO2 otepluje. Polární čepičky Marsu jsou totiž mnohem tlustější a mají neroztávají celé, naopak svou přítomností ochlazují atmosféru a stabilizují teplotní výkyvy, čímž nedovolí skleníkovému efektu způsobit výraznější změny na planetě.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit