V úterý krátce po čtvrté hodině odletěla k orbitální stanici Tiangong vesmírná loď Shenzhou se 3 astronauty. Shenzhou 15 (Šen-čou 15) je celkem desátý pilotovaný čínský let do vesmíru a zároveň čtvrtý let ke stanici Tiangong. Po několik dní budou na palubě orbitální stanice posádky misí Shenzhou 14 a 15 společně. Mise nově příchozí posádky je plánovaná na půl roku.
Tianzhou-4 je už třetí zásobovací mise k čínské orbitální stanici Tiangong. Aktuálně je start plánován na dnešních 19:56. Na palubě automatické zásobovací lodi jsou zásoby pro posádku astronautů, která by měla ke stanici odletět v červnu ve vesmírné lodi Shenzhou-14. Stanice Tiangong je zatím ještě pořád ve výstavbě, už k ní ale létají pilotované i robotické lodě.
Čínská mise Shenzhou-13 byla úspěšně završena, když se trojice astronautů v neděli vrátila na povrch planety. Na oběžné dráze strávili 183 dní na čínské orbitální stanici Tiangong. Během svého času ve vesmíru prováděli experimenty a pokračovali s výstavbou orbitální stanice. V následujících měsících by se ke stanici Tiangong měla vydat další posádka ve vesmírné lodi Shenzhou-14.
Čína poslala 29. května na oběžnou dráhu první modul své budoucí orbitální stanice. Modul Tianhe, který vynesla nově vyvinutá těžká raketa Long March 5B (Dlouhý pochod, Chang Zheng, CZ), se stane základem pro novou orbitální stanici. Vesmírnou stanici chce asijský stát dokončit do konce příštího roku a měla by pojmout tříčlennou posádku.
Čína vyvíjí nástupce své vesmírné lodi Shenzhou, která dopravuje astronauty na oběžnou dráhu Země. První testovací let této zatím nepojmenované lodi do vesmíru by měl proběhnout už v příštím roce, podle odhadů expertů by to mohlo být někdy v červenci. Do vesmíru poletí na nové raketě Long March 5B, která je vyvíjena pro dopravu těžkých modulů budoucí čínské orbitální stanice CSS. Nové vesmírná loď by potom měla sloužit k letům na tuto stanici a také na Měsíc a hlouběji do vesmíru.
Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.
Čínští astronauti se v pátek úspěšně vrátili z mise Shenzhou 9 zpátky na Zem, za to čínský vesmírný program se pomalu dostává do nebeských výšin. Orbitální Nebeský palác (Tiangong) Číně přináší jeden úspěch za druhým a postupně dláždí cestu k její první orbitální stanici. Co bude v čínském vesmírném programu následovat?
V pondělí ráno se čínské posádce lodi Shenzhou podařilo první ruční ukotvení dvou objektů na oběžné dráze. Byl tak splněn jeden z hlavních cílů čtvrté pilotované mise Shenzhou-9, následovat bude série experimentů v laboratorním modulu Tiangong-1, který slouží jako trénovací laboratoř pro budoucí výstavbu čínské orbitální stanice během následujících 8 let.
Dlouho očekávaná mise Shenzhou-9 se dočkala svého začátku v sobotu po poledni středoevropského času. Trojice čínských astronautů se ve vesmírné lodi Shenzhou vydala na oběžnou dráhu, k laboratoři Tiangong-1, se kterou se manuálně spojí. Mise Shenzhou-9 má hned několik prvenství, mezi nimi je první číňanka ve vesmíru, nebo první čínské manuální kotvení na oběžné dráze.
Čínská vládní tisková agentura zveřejnila informaci o nadcházející misi vesmírné lodi Shenzhou-9. Po čtyřleté odmlce půjde opět o pilotovaný let, který by měl vynést tři astronauty na oběžnou dráhu, kde se pokusí o první čínské manuální kotvení u laboratoře Tiangong-1. Je možné, že při této misi poletí do vesmíru první čínská žena, tato informace ale zatím nebyla definitivně potvrzena ani vyvrácena.