Za pouhé dva týdny se přihlásilo 78 tisíc zájemců o projekt kolonizace Marsu, který vyhlásila holandská společnost Mars One. V rámci tohoto projektu by měla v roce 2022 začít výstavba trvalé kolonie na rudé planetě, jejíž obyvatelé se stanou na trvalo marťany. Část financí pro tento projekt hodlá Mars One získat prostřednictvím reality show, která bude celý projekt provázet. Do konce srpna, kdy končí přihlašovací fáze, očekává společnost Mars One až půl milionu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars.
Prostřednictvím webové stránky ZOOniverse má teď každý, kdo disponuje připojením k internetu, možnost podílet se na reálném vesmírném výzkumu. Zooniverse umožňuje návštěvníkům procházet nepřeberné množství fotografií pořízených automatizovanými teleskopy, ve kterých označují požadované objekty čímž astronomům pomáhají s jejich identifikací. Jedním z těchto projektů na webu je také letos spuštěný projekt Ice Hunters, jehož cílem je identifikovat objekty v Kuiperově pásu (oblast objektů nacházejících se za oběžnou drahou Neptunu). Výsledky tohoto projektu přispějí k výběru dalšího cíle vesmírné sondy New Horizons.
Od loňského roku je spuštěna webová stránka www.planethunters.org (lovci planet), kde jsou zpřístupněna data z vesmírného teleskopu Kepler. Návštěvníci webu se mohou nebo nemusí registrovat, aby mohli procházet databázi hvězd, které teleskop pozoruje. U těch pak hledají charakteristiky shodující se s existencí exoplanety.
Více než 10 let po objevení se může planetka se zatím oficiálním označením (225088) 2007 OR10 dočkat skutečného jména. Vyzvali k tomu tři astronomové, kteří se v roce 2007 zasloužili o její objevení: Meg Schwamb, Mike Brown a David Rabinowitz. Vybrané jméno následně astronomové předají Mezinárodní astronomické unii k oficiálnímu pojmenování. Planetka 2007 OR10 se nachází v Kuiperově pásu a má zhruba polovinu velikosti Pluta.
Evropská vesmírná agentura vyhlásila celoevropskou soutěž pro veřejnost. Jejím prostřednictvím chce vybrat jméno pro místo historického přistání modulu Philae, který ke kometě 67P/Churyumov–Gerasimenko přivezla v srpnu sonda Rosetta. Soutěže se mohou zúčastnit obyvatelé členských států ESA, kam od roku 2008 patří i Česká republika. Výherce bude moci sledovat přistání modulu přímo v řídícím centru mise v německém Darmstadtu. Blíž do vesmíru to na dlouhou mít nebudete.