vesmírná sonda ESA vypuštěná v roce 2009. Jejím úkolem bylo měřit gravitační pole Země z výšky asi 260 kilometrů nad povrchem.
Týmu vedenému odborníky z ESA se podařilo sestavit a vyzkoušet první vesmírný pohon, který dokáže na hranici vesmíru načerpávat molekuly vzduchu a používat je jako palivo. Začátkem března prošel testováním ve vakuové komoře, která simulovala podmínky na nízké oběžné dráze Země. Díky této nové technologii budou moci budoucí mise trvat výrazně déle, družice také budou moci být vybaveny více instrumenty díky menší hmotnosti bez paliva.
Přesto, že sonda GOCE nebyla designovaná na sledování změn gravitace napříč různými časovými obdobími, přesně to se jí podařilo. Prodloužená mise družice přinesla dostatek dat na vytvoření zatím nejpřesnější gravitační mapy naší planety a na ní lze pozorovat následky úbytku ledu během posledních několika let. Gravitace naší planety totiž není zcela homogenní a dosahuje různé síly v místech s vysokými horami nebo v okolí oceánských příkopů.
Družice GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Explorer) krouží kolem Země už od roku 2009 a sbírá data o gravitačním poli naší planety. Svou primární misi už satelit dokončil a aktuálně probíhá prodloužená mise, během níž chtějí vědci zpřesnit data získaná v první fázi. GOCE se tak přiblíží z 255 kilometrové výšky na 235 kilometrů, což přístrojům sondy umožní detailnější pozorování odchylek v gravitačním poli Země.