Ilustrace návratového modulu, který opouští povrch Marsu při americko-evropské misi Mars Sample Return Mission.
Vesmírné agentury z USA a Evropy společně připravují misi, která má z úkol přinést vzorky hornin posbíraných na Marsu roverem Perseverance. Kromě aktuálně probíhajícího sběru vzorků obsahuje program také vyslání hned několika dílčích misí k Marsu. Ty vzorky posbírají, dovezou na oběžnou dráhu Marsu a potom k Zemi.
Americká vesmírná agentura vybrala společnost Lockheed Martin, aby pro ni vyrobila raketu, která dopraví vzorky hornin z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. Společný program americké a evropské vesmírné agentury si klade za cíl přivézt vzorky z Marsu na Zemi pomocí několika vesmírných sond. Prvním krokem je sběr těchto vzorků roverem Perseverance, který v únoru 2021 dosedl na povrch planety.
Čínská vesmírná agentura chce navázat na své úspěšné mise k Měsíci a Marsu a plánuje dovézt vzorky hornin ze sousední planety. Podle Zhanga Rongqiao, který je hlavním designérem aktuálně probíhající čínské mise k Marsu, by start takové mise mohl být už v roce 2028. K Marsu by odletěl přistávací modul spolu se sondou pro vzlet z povrchu. Odděleně by letěla orbitální sonda a kapsle pro vstup atmosféry Země, ten se předpokládá kolem roku 2030.