Evropská vesmírná agentura (ESA) se rozhodla vyhlásit soutěž na vývoj komerčních vesmírných lodí pro přepravu nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět do roku 2028. Očekává podobný přínos jako případě společností SpaceX a Northrop Grumman, které vozí náklad pro NASA.
Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice měli včera vystoupit do volného prostoru, tato mise ale byla zrušena, poté co byl zjištěn únik materiálu z připojené vesmírné lodi Sojuz MS-22. Posádka stanice nyní loď zkoumá pomocí robotického ramene a hledá příčinu. Sojuz MS-22 přivezl v září trojici astronautů a na jaře by je měl zase odvézt, pokud toho loď nebude schopna, Rusko bude muset vyslat prázdnou náhradní.
Maďarská vláda a společnost Axiom podepsaly memorandum o porozumění k programu HUNOR (Hungarian to Orbit). Předmětem dohody je cesta maďarského astronauta na ISS ve vesmírné lodi Crew Dragon od SpaceX. Axiom zprostředkovává privátní lety na ISS ve spolupráci s NASA. Mise by mohla proběhnout za dva roky.
Automatická nákladní vesmírná loď Cygnus společnosti Northrop Grumman dnes dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici. Přivezla 3,7 tun nákladu pro aktuální sedmičlennou posádku. Loď Cygnus dorazila na stanici s pouze jedním rozevřeným solárním panelem ze dvou. Operátoři mise se během dvoudenního letu pokoušeli rozvinout i druhý panel, ale nepodařilo se. Naštěstí energie dodávaná pouze jedním panelem na let ke stanici stačila.
Americká vesmírná agentura se dohodla se soukromou společností Axiom na druhé komerční misi k ISS. První mise proběhla v dubnu tohoto roku a 3 civilisté při ní strávili přes 2 týdny na orbitální stanici. Při druhé misi se tento scénář bude zřejmě opakovat, i když všechny detaily zatím nejsou známé. Axiom pro turistické mise k ISS využívá vesmírných lodí Crew Dragon od SpaceX.
Ruská federace se díky své invazi na Ukrajinu stává stále izolovanější zemí a jinak tomu není ani na oběžné dráze a hlouběji ve vesmíru. Západní země uvalily na Rusko rozsáhlé sankce, což vedlo k tomu, že se Rusko plánuje stáhnout z programu Mezinárodní vesmírné stanice. Spolupráci s ruskou vesmírnou agenturou už také ukončila ESA, což znemožnilo realizaci mise ExoMars.
Vesmírné agentury ze Spojených států a Ruska se dohodly na vzájemné výměně astronautů při letech na ISS. Pokud by se tak nestalo, hrozilo by oběma stranám, že by na palubě orbitální stanice neměly v určitých časových úsecích žádného svého astronauta. Ještě letos na podzim by tak měl americký astronaut Frank Rubio letět do vesmíru v Sojuzu z Kazachstánu a ruská kosmonautka Anna Kikina v Dragonu z USA.
Americká vesmírná agentura NASA 1. června oznámila, že má v plánu od SpaceX poptat 5 dalších letů vesmírné lodi Crew Dragon. Celkem se tak počet plánovaných ostrých letů Dragonu navýšil na 14 (bez testovacích letů). SpaceX tak bude zřejmě k ISS létat přes rok 2030.
V noci ze čtvrtka na pátek odletěla na oběžnou dráhu nově vyvinutá vesmírná loď Starliner. Jde o její druhý let do vesmíru, ten první v roce 2019 nevyšel podle plánu a je proto třeba jej zopakovat. Při tomto testovacím letu s označením OFT-2 doletěla kapsle automaticky k ISS, kde na několik dní zakotví. Pokud NASA uzná Starliner jako bezpečný, mohla by ještě letos následovat pilotovaná mise CFT.
Spojené arabské emiráty (UAE) podepsaly dohodu se společností Axiom, která nedávno vyslala trojici vesmírných turistů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Předmětem dohody je let arabského astronauta na ISS v příštím roce. Na stanici na oběžné dráze stráví půl roku, což je srovnatelné s běžnými astronauty NASA a ESA.