Společnost SpaceX dnes v 13:36 úspěšně vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 družic Starlink, které budou poskytovat internetové připojení pro celou planetu. Během mise došlo k poruše na jednom z devíti motorů Merlin rakety Falcon, která však neovlivnila výsledek jejího letu.
V úterý v brzkých ranních hodinách vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Po tomto startu má SpaceX ve vesmíru už 180 těchto družic, což je rekord v počtu družic jediného operátora.
Na oběžné dráze se aktuálně nachází přes 800 malých družic, které by měly poskytovat internet po celé planetě. Zhruba 3 % z nich nicméně přestala komunikovat a jsou na oběžné dráze bez kontroly ze Země. Kromě světelného znečistění noční oblohy tak vzniká další problém - zvýšené riziko srážky s jinou družicí nebo mikrometeoritem, což by vyvolalo nárůst nebezpečného vesmírného odpadu.
Tím, že první stupeň raket Falcon 9 po svém využití přistává zpátky na Zemi, může je SpaceX použít vícekrát. Některé z raket už byly ve vesmíru víc než desetkrát. S posledním vynesením družic Starlink americká firma pokořila další rekord - v rychlosti obratu jediné rakety. Booster s označením B1062 letěl v pátek do vesmíru už po šesté, a to po pouhých 21 dnech od svého předchozího letu.
Těsně před čtvrtou hodinou odpolední našeho času odstartovala do vesmíru raketa Falcon 9 se 60 družicemi Starlink. Raketa, která letěla do vesmíru už počtvrté, následně úspěšně přistála na automatické lodi v Atlantském oceánu. Její druhý stupeň vynesl družice o rekordní celkové váze 15,6 tun do výšky 550 kilometrů.