Square Kilometre Array je mezinárodní projekt rádiového teleskopu který se skládá z několika zařízení v jižní Africe a Austrálii. Celková sběrná plocha teleskopu má být kolem jednoho kilometru čtverečního. První pozorování se předpokládají koncem 20. let, už dnes jsou nicméně funkční některé observatoře, které budou součástí SKA. Projektu se účastní Austrálie, Jihoafrická republika, Kanada, Čína, Indie a 9 evropských zemí.
V Jihoafrické republice byl oficiálně uveden do provozu radiový teleskop MeerKAT, který se skládá z celkem 64 samostatných antén. Jde o největší a nejcitlivější zařízení svého druhu na Zemi, dokud jej nepředčí další jihoafrický teleskop SKA (Square Kilometre Array) v roce 2024. Při slavnostním uvedení do provozu byl zveřejněn snímek středu naší galaxie odhalující doposud nevídaný detail okolí supermasivní černé díry Sagittaruis A*.
Na setkání 29. června se 14 států dohodlo na začátku výstavby obřího rádiového teleskopu Square Kilometre Array (SKA). Ve skutečnosti nepůjde o jeden teleskop ale skupinu vzájemně propojených zařízení, která budou mít dohromady sběrnou plochu o rozloze jednoho čtverečního kilometru. Teleskop bude na jižní polokouli a jeho hlavní součásti se budou nacházet v Jihoafrické republice a Austrálii.
Radioteleskop Murchison Widefield Array (MWA) v australské poušti dokončil zatím nejširší a nejhlubší průzkum vesmíru při hledání inteligentního života. Prozkoumal oblast vesmíru, ve které je známa existence nejméně 10 milionů hvězd, a hledal rádiové signály podobné těm, které jsou na Zemi využívány pro vysílání FM rádia. Žádné signály však nedetekoval.
Hnědý trpaslík WISE J0623-0456 se nachází asi 38 světeůných ůet daleko a byl objeven u v roce 2011. Nově se u něj nyní vědcům podařilo detekovat prostřednictvím observatoře ASKAP rádiové signály. Objev z něj dělá nejchladnější hvězdu nebo hnědého trpaslíka, u kterého byly rádiové vlny pozorovány.