CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) je společná mise ESA a Švýcarské vesmírné agentury. Jde o malý teleskop s průměrem 32 centimetrů, který bude měřit velikost známých exoplanet. K určení velikosti bude teleskop využívat tranzitu, kdy planeta přechází před svojí hvězdou. Primární část mise je plánována na 3,5 roku.
Evropský vesmírný teleskop CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) otevřel svůj poklop a začal pozorovat hvězdy. Do vesmíru vyletěl 18. prosince a postupně se dostával na svou cílovou oběžnou dráhu 700 km od Země. Během této doby operátoři mise z Bernské univerzity testovali všechny instrumenty na teleskopu. Úkolem teleskopu je zkoumání už známých exoplanet a změření jejich velikosti, které je klíčové pro určení dalších charakteristik.
Evropská vesmírná agentura prodloužila misi dalekohledu CHEOPS, který z oběžné dráhy zkoumá už objevené exoplanety. Zařízení odletělo do vesmíru v roce 2019 a jeho primární mise skončí letos v září. Komise pro vědecké programy ESA nyní prodloužila jeho misi do roku 2026 s možným dalším prodloužením až do roku 2029.
První vesmírný teleskop dedikovaný pro hledání exoplanet byl odstaven. Kepler vyletěl do vesmíru v březnu 2009 a plánovalo se, že jeho mise bude trvat tři a půl roku a nové exoplanety měl hledat v souhvězdí Labutě. Nakonec hledal potenciální planety po celé hvězdné obloze 9 let a našel tisíce kandidátů. Dosloužil 30. října, když mu došlo palivo, bude nyní dále obíhat Slunce na stejné oběžné dráze jako Země.
Evropská vesmírná agentura (ESA) vybrala startovací okno pro misi CHEOPS, která bude mít za cíl zkoumat už dříve objevené exoplanety. Do vesmíru by nový teleskop měl letět z kosmodromu Kourou na ruské raketě Sojuz mezi 15. říjnem a 14. listopadem 2019 společně s italskou družicí Cosmo-SkyMed. Cheops po oddělení doletí sám na oběžnou dráhu ve výši 700 kilometrů, kde bude operovat. Teleskop aktuálně prochází testováním ve Španělsku.
Pozorování vesmírným teleskopem CHEOPS ukazují, že exoplaneta LTT 9779 b nezvykle silně odráží světlo od své hvězdy. Způsobeno je to zřejmě složením její atmosféry, která obsahuje velký podíl těžkých kovů jako je například titan.