Neustále protahovaný projekt nástupce Hubblova teleskopu se stal zase o něco dražší. Jeho cena neustále roste, a to je trnem v oku mnohým americkým politikům, kteří mají v plánu projekt zrušit. Původní odhadovaná cena vesmírného teleskopu nové generace totiž byla 3,5 miliardy dolarů, podle aktuální revize projektu bude ale celková cena s prvními 5 roky operací 8,7 miliard dolarů.
Tři různé projekty byly odborníky z NASA vybrány do finálního kola výběru nové mise, která bude součástí vesmírného programu Discovery. NASA přidělí každému z projektů 3 miliony dolarů, které by měly vědecké týmy využít pro vypracování základního designu robotických sond a dopilování programu jejich vesmírných misí. Vítězný projekt bude vybrán v příštím roce a dostane k dispozici 425 milionů dolarů, dokončen by měl být do roku 2016. Vesmírný program Discovery má za cíl prostřednictvím malých, levných misí přinášet nové objevy z různých těles sluneční soustavy.
Podle ředitele programu Vesmírného teleskopu Jamese Webba Ricka Howarda by bylo možné počítat se startem v roce 2018, vyžadovalo by to ale další finance od vlády. To se zdá po přijetí rozpočtových omezení NASA na příští rok nepravděpodobné. Projekt se tedy zřejmě odsune až do následující dekády, pokud to vůbec ještě bude mít nějakou cenu.
4. května před komisí pro obchod, spravedlnost a vědu prohlásil John Holdren, vědecký poradce Baracka Obamy, že prezident vidí Čínu jako potenciálního partnera pro pilotované vesmírné mise. "Civilní spolupráce v blízké budoucnosti by mohla otevřít dveře dalším společným krokům USA a Čínské lidové republiky ve vesmíru, kterým by mohla být dokonce cesta na Mars." Až nastane čas, kdy lidé poletí na rudou planetu, půjde o nesmírně drahou záležitost a podle Obamy stojí za to přemýšlet nad tím, zda do této mise půjdou Američané jako jeden národ, nebo se pokusí o mezinárodní spolupráci s Čínou a dalšími státy. Nicméně cesta lidí na Mars je zatím hudbou daleké budoucnosti a jakákoliv spolupráce s Čínou při této misi je prozatím pouhá spekulace a bude záležet na aktuálních vzájemných vtazích Ameriky a Číny.
Návrh na seškrtání rozpočtu byl součástí většího balíku škrtů v rozpočtu NASA na rok 2012, který prošel subkomisí pro obchod, spravedlnost a vědu. Předsedou této komise je republikánský kongresman Frank Wolf, který už dříve ostře vystupoval proti spolupráci NASA s Čínou. Rozhodující jednání proběhlo 13. července a návrh byl přijat. Všechny doplňující návrhy, které přesouvaly finance z jiných oblastí, aby zachránily projekt JWST byly zamítnuty.