Obrázek ukazuje místo přistání komerční mise Intuitive Machines 2. Samotný kráter Shackleton se nachází v levém horním rohu.
Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) byla vyslána k Měsíci v roce 2009 s cílem mapovat jeho povrch a shromažďovat data pro plánování budoucích misí. Jedním z nejzajímavějších regionů je oblast jižního pólu, kde NASA plánuje první přistání astronautů v rámci programu Artemis. Patří sem také region Malapert Massif, který sonda detailně vyfotografovala při přeletu začátkem března.
Nová analýza materiálu z povrchu Měsíce naznačuje, že voda v něm by mohla pocházet ze Slunce. Konkrétně by vznikala při bombardování lunárního povrchu vodíkovými ionty ve slunečním větru. Výsledkem takového procesu by byly molekuly vody nacházející se zejména v blízkosti pólů. Tuto teorii podporuje analýza vzorků z misí Apollo a nově také z čínské robotické mise Chang'e 5.
NASA a společnost Intuitive Machines oznámily místo přistání pro modul Nova-C, který by měl odletět na Měsíc v příštím roce v rámci mise označované Intuitive Machines 2. Soukromý modul s instrumenty NASA přistane v těsné blízkosti kráteru Shackleton poblíž jižního pólu. Během mise se zařízení PRIME-1 pokusí najít led v hloubce až 1 metr pod povrchem.