Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) je vesmírný teleskop NASA, který skenoval v infračerveném světelném spektru hvězdnou oblohu. Nyní v rámci mise NEOWISE hledá planetky v blízkosti Země.
Infračervený vesmírný teleskop WISE vyletěl do vesmíru už v roce 2009. Jeho primární misí tehdy bylo mapování hvězdné oblohy, které skončilo v roce 2011, kdy teleskopu došla chladící směs nutná pro detekci chladných objektů. Zařízení bylo potom dva roky v hibernaci. Po ní začala mise NEOWISE, jejímž úkolem je hledat planetky v blízkosti Země. Vzkříšený teleskop má pořád velký vědecký přínos, NASA se tedy rozhodla jeho misi prodloužit nejméně do června 2023.
Ve skupině NEO objektů (Near Earth Objects) obíhajících Slunce po podobné oběžné dráze jako Země je zřejmě mnohem méně planetek než se původně odhadovalo, astronomové z NASA to zjistili díky měření vesmírné sondy WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Místo původně odhadovaných 35 tisíc objektů střední velikosti se v okolí oběžné dráhy Země nakonec nachází pouze 19500.
V roce 2009 vyslal americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) na oběžnou dráhu družci Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), která měla za úkol v infračerveném spektru skenovat hvězdnou oblohu a hledat vzdálené galaxie ale třeba i komety na okraji solárního systému. Na podzim roku 2010 bylo spotřebováno veškeré palivo pro zařízení, které chladilo přístroje sondy, což jí umožňovalo sledovat i chladnější objekty.