Snímek systému Alfa Centauri z vesmírného teleskopu Hubble. Hvězda Alfa Centauri A je vlevo a hvězda B je vpravo, obě jsou svojí velikostí srovnatelné se Sluncem a nachází se ve vzdálenosti 4,4 světelných let.
Astronom Bradley M. S. Hansen využil veřejně přístupná data z evropské mise Gaia a vytvořil seznam hvězd v blízkosti, které kolem sebe právě prolétají. Do svého výzkumu zahrnul hvězdy, které dělí malá vzdálenost a zároveň nejsou gravitačně vázané. Do vzdálenosti 326 světelných let se nachází 132 takových párů hvězd. Vědci předpokládají, že tyto události by mohly možné vyspělé civilizace využít k migraci mezi hvězdnými systémy.
Astronomům se pomocí teleskopu Parkes v Austrálii podařilo zachytit rádiový signál, který k nám přišel od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ zatím není známý a objevil se pouze jednou. Vědci, kteří hledají známky vyspělých civilizací ve vesmíru, jsou nadšení, ale zároveň upozorňují, že možných vysvětlení původu signálu bude jistě více.
Tým vědců objevil náznaky další exoplanety u Proxima Centauri - nejbližší hvězdy Slunci. Šlo by o už druhou planetu v tomto systému, první planeta Proxima Centauri b byla objevena už v roce 2016. Podobně jako u planety b, byla i planeta c objevena metodou pozorování gravitačního vlivu těchto planet na hvězdu. Výsledky tohoto výzkumu byly prezentovány na konferenci Breakthrough Discuss členy vědeckého týmu.