Lagrangeův librační bod L2 systému Země-Slunce je místo vzdálené asi 1,5 milionu kilometrů od Země, kde vzájemné interakce gravitačních sil obou těles umožňují udržet vesmírnou sondu pouze s minimální spotřebou pohonných látek.
Infračervený teleskop Herschel skončí svou misi v březnu příštího roku a stane se nepoužitelným vesmírným smetím. Vzhledem k tomu, že má nestabilní oběžnou dráhu, je třeba teleskop někam poslat, kde nebude překážet. Jednou z možností je poslat jej na orbitu kolem Slunce, na které se se Zemí potká nejdříve za sto let. Druhá možnost je srážka s Měsícem, kde by chtěli vědci hledat vodu na jednom z jeho pólů.
Na internetu i v dalších médiích se objevily zprávy o plánech NASA na vybudování vesmírné stanice Gateway v Lagrangeově bodu 2 systému Země - Měsíc. Šlo by o základnu, ze které by probíhal průzkum odvrácené strany Měsíce, přilehlých planetek a v neposlední řadě také startovací místo pro první pilotovanou misi na Mars. Jde o téma, kterého se média s radostí chytla, je však třeba tyto naděje krásné budoucnosti ve vesmíru trošku přibrzdit, a to z prostého důvodu - nejsou peníze.
Change-2 byla původně lunární sonda, jejímž primárním cílem bylo obíhat kolem Měsíce a snímat jeho povrch, čínští operátoři ji ale v červnu vyslali do lagrangeova (liberačního) bodu L2, kde se vzájemně vyrovnávají gravitační síly Země a Slunce. Unikátní vlastnosti lagrangeových bodů umožňují vesmírným sondám zůstat na stejné pozici vůči oběma objektům. NASA a ESA toho využívají při některých svých vesmírných misích, zejména při těch, jejichž cílem je pozorování vesmíru (například observatoře Planck a Herschel, nebo plánovaný teleskop JWST).