Pro rozšíření vesmírných aktivit je nezbytné vybavit okolí Země infrastrukturou pro servis a doplnění paliva. Servisní depa by mohla být umístěna jak na nízké oběžné dráze, tak například mezi Zemí a Měsícem.
Na internetu i v dalších médiích se objevily zprávy o plánech NASA na vybudování vesmírné stanice Gateway v Lagrangeově bodu 2 systému Země - Měsíc. Šlo by o základnu, ze které by probíhal průzkum odvrácené strany Měsíce, přilehlých planetek a v neposlední řadě také startovací místo pro první pilotovanou misi na Mars. Jde o téma, kterého se média s radostí chytla, je však třeba tyto naděje krásné budoucnosti ve vesmíru trošku přibrzdit, a to z prostého důvodu - nejsou peníze.
Návrh počítá s novou vesmírnou stanicí obývanou astronauty, která by se nacházela v Lagrangeově bodě 2 systému Země - Měsíc. V tomto místě za oběžnou drahou Měsíce, v místě kde se vzájemně ruší gravitace obou těles, by šlo vesmírnou stanici zaparkovat a udržet bez nutnosti výrazné spotřeby paliva. Momentálně však tak daleko od Země ještě lidská noha nebyla a projekt je tak zatím spíše vizí budoucnosti než vesmírný program s jasným cílem.
V NASA vznikla skupina TAAT (Technology Applications Assessment Team), jejímž cílem je identifikovat technologie, které jsou blízko reálnému testování a které by mohly sloužit při budování architektury pro rozvoj zkoumání vesmíru. Snahou skupiny má být hledání způsobů jak vést průzkum vesmíru co nejlevněji, relativně rychle se současnými nebo vyvíjenými technologiemi a prostředky. Jedním z požadavků byla také konzistence s již existujícími koncepty průzkumu vesmíru, kterých se NASA drží, mezi nimi také spolupráce s komerčními společnostmi.