díky obrovské gravitaci skupiny galaxií v centru obrázku dochází k lámání světla z objektů, které leží za ní. Gravitační čočka, tvořená skupinou eliptických galaxií na tomto obrázku byla pojmenována Abell 383.
Astronomům vedeným Peterem McGillem se podařilo přesně změřit hmotnost blízkého bílého trpaslíka Gliese 440 (také LAWD 37). Využili k tomu gravitační mikročočku - fenomén, při kterém je zkoumán objekt, který svou gravitací působí na světlo z objektu za ním. Jde o první případ, kdy byl tento efekt použitý u samostatné hvězdy k výpočtu její hmotnosti.
Mezinárodní tým astronomů potvrdil, že gravitační mikročočka pozorovaná v roce 2011 byla způsobena pohybující se černou dírou. Její hmotnost způsobila zesílení světla hvězdy v pozadí. Jedná se o první detekci volně se pohybující černé díry, které byly doposud pouze teoretické.
V roce 2017 objevil amatérský astronom Tadashi Kojima z Japonska na noční obloze nezvyklý objekt. Následná pozorování potvrdila, že jde o mikro čočku, vzácný jev způsobený gravitací masivního objektu. V tomto konkrétním případě světlo od hvězdy vzdálené asi 2 600 světelných let proletělo na cestě k Zemi kolem hvězdy vzdálené asi 1 600 světelných let. Tento průlet světlo pozměnil natolik, že je možné objekt v blízkosti charakterizovat, a to se nyní podařilo pomocí výkonných teleskopů po celém světě. A kromě hvězdy zde vědci našli také planetu.