Japonská orbitální sonda, která měla od prosince 2010 obíhat planetu Venuši. Manévr pro zpomalení a umístění sondy na oběžnou dráhu kolem se nezdařil, sonda nyní obíhá kolem Slunce.
Na setkání vědců z NASA zabývajících se Venuší zaznělo, že NASA ve svém průzkumu sluneční soustavy opomíjí druhou planetu od Slunce. Setkání VEXAG (Venus Exploration Analysis Group) se konalo nedaleko Washingtonu 30. srpna - 1. září. Poslední mise k Venuši pod vlajkou NASA byla podle představitelů skupiny na začátku devadesátých let, kdy vesmírná sonda Magellan zmapovala povrch planety. I když v rámci programu New Frontiers byla Venuše uvedena jako jeden z cílů, rozhodnuto o konkrétní misi ale doposud nebylo.
Japonská sonda Akatsuki bude mít možnost vstoupit na oběžnou dráhu Venuše dřív než se původně čekalo. První pokus vstoupit na orbitu druhé planety od Slunce se japonské sondě nevydařil, zřejmě kvůli náhlému sníženému tlaku v pohonném systému sondy, Akatsuki kolem Venuše proletěla a další šance ukotvení u Venuše měla přijít až za 6 let při dalším průletu kolem planety. Nyní ale japonští vědci přišli s novou cestou jak toho dosáhnout dříve - už v roce 2015. Pokusí se vesmírnou sondu Akatsuki zpomalit a nechat planetu při svém oběhu Slunce sondu dohnat.
Japonská vesmírná agentura JAXA oznámila, že její meziplanetární sonda Akatsuki (označovaná také jako Venus Climate Orbiter nebo Planet-C) nezvládla stabilizaci orbitální dráhy kolem Venuše. Sonda zahájila zpomalovací manévry a chystala se vstoupit do gravitačního pole planety. Náhle však přerušila komunikaci a bylo ztraceno spojení.