na rozdíl od gravitace (zelená mřížka), která je silnější v blízkosti hmotných objektů, působí temná energie (fialová mřížka) rovnoměrně v celém vesmíru.
Vědci použili data z rentgenového teleskopu eROSITA k analýze rozložení temné energie ve vesmíru. Studiem pěti stovek galaktických kup došli k závěru, že fenomén, který stojí za rozpínáním vesmíru, působí konstantně všemi směry a také napříč časem.
Vědci z NASA využili pozorování infračerveného vesmírného teleskopu Spitzer, aby zpřesnili měření rozpínání vesmíru. Nové měření poukazuje na rychlejší rozpínání vesmíru, než bylo doposud vypočítáváno z pozorování jiných zařízení. Nový odhad rychlosti rozpínání vesmíru, neboli hodnota hubblovy konstanty je 74,3 kilometrů za sekundu na jeden megaparsek.
Evropská vesmírná agentura seznámila veřejnost s novou vesmírnou misí, která je součástí tzv Cosmic Vision 2015-2025, jde o misi Euclid, která má za cíl mapovat vesmír v doposud nevídané míře. Vesmírný teleskop bude nahlížet do hlubin vesmíru vzdálených až 10 miliard světelných let, bude zkoumat rozpínání vesmíru a vliv temné energie na běžnou hmotu.