Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.
Mezinárodní vesmírná stanice obíhá Zemi v necelých 400 kilometrech, cesta k ní však vesmírným lodím trvá i při vysokých rychlostech několik dní. Je to dáno tím, že několikrát oblétnou planetu, než se k orbitálnímu komplexu přiblíží. To by však chtěli Rusové změnit a jako test pro lety sojuzů s astronauty využili nákladní loď Progress M-16M (Progress 48), která odstartovala včera večer z Bajkonuru a už dnes kotví u ISS.
Ve dvě hodiny v neděli ráno se ruské automatické lodi Progress M-15M podařilo spojit s ISS při testu nového softwaru pro navádění a kotvení ve vesmíru. V úterý se to bohužel při prvním pokusu nepodařilo a progress musel zaparkovaný kus od stanice počkat až přiletí japonská loď HTV-3. Po jejím příletu a zakotvení u komplexu teprve mohl ruský test pokračovat. Progress M-15M (označovaný také jako Progress 47) dorazil k ISS už v dubnu, po testu nového navigačního programu bude naplněn odpadky a ještě v červenci se odpoutá od stanice a shoří v atmosféře Země.
Ruská vesmírná agentura testuje u ISS nový software, který má v budoucnu sloužit pro automatické přibližování a dokování automatických lodí u Mezinárodní vesmírné stanice. Při testu nového systému Kurs-NA však došlo k neočekávané závadě, která nákladní lodi progress nedovolila znovu zakotvit u komplexu. Ta teď bude muset počkat, až u ISS zakotví japonský modul HTV-3, teprve poté bude moci ruský test pokračovat.
Automatická nákladní loď Progress M-15M v neděli úspěšně doletěla k Mezinárodní vesmírné stanici s více než dvěma tunami zásob. Progress vyletěl do vesmíru v pátek z kazašského kosmodromu Bajkonur na raketě sojuz.
Po 82 dnech se v pondělí od Mezinárodní vesmírné stanice odpoutala ruská nákladní loď Progress M-13M (Progress 45). Nezamířila ale k Zemi, kde by shořela tak, jak je to zvykem u nákladních lodí zásobujících ISS, Progress M-13M se vydal opačným směrem na o 100 km vyšší orbitu, kde vypustila ruský vědecký mikrosatelit Chibis-M.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos vydala tiskovou zprávu, podle které by měl následující let astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici proběhnout 12. listopadu, pouhých pár dní před odletem stávající posádky zpátky na Zemi. Pokud vše proběhne podle tohoto plánu, nebude ISS opuštěna, což po pádu zásobovací lodi progress reálně hrozilo.
Příčina nehody zásobovací lodi progress 24. srpna byla vystopována až k přívodu paliva do motoru třetího stupně nosné rakety Sojuz U. Podle posledních zjištění vyšetřovací komise, která byla okamžitě ustanovena, vznikla tato chyba už při výrobě, nicméně jde o náhodný kaz, který by se neměl opakovat.
Dva ruští kosmonauti Borisenko a Samokutyanev spolu s americkým astronautem Garanem nastoupí 15. září do připraveného sojuzu TMA-21 a opustí Mezinárodní vesmírnou stanici. Na ISS zanechají tři další astronauty Fossuma, Volkova a Furukawu, od roku 2009 tak zůstane ISS poprvé opět pouze se tříčlennou posádkou.
30. srpna oznámila ruská tisková agentura Interfax, že ruská vesmírná agentura Roskomsos, ruší zákaz startů raket Proton-M s finálním stupněm Briz-M. Zákaz letů raket proton následoval po havárii při vypouštění telekomunikačního satelitu Express-AM4 18. srpna.