Analýzou dat z neutronového spektrometru DAN (Dynamic Albedo of Neutrons) se vědcům podařilo potvrdit přítomnost na vodu bohatého opálu. Rover na něj narazil ve zlomu, který se táhne horninami v kráteru Gale, který zkoumá od roku 2012. Zlomy se táhnou hluboko pod povrch, kde by mohly vytvářet podmínky vhodné pro život.
Americká vesmírná agentura NASA prodloužila provoz 8 robotických sond. Zřejmě nejzajímavější je potvrzení nového cíle pro vesmírnou sondu OSIRIS-REx, která v roce 2023 zamíří k planetce Apophis. Ve svém zkoumání Marsu budou pokračovat mise Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN, Curiosity a InSight. Měsíc bude dál obíhat sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která jej mapuje už od roku 2008. V průzkumu Kuiperova pásu potom bude pokračovat sonda New Horizons.
Roveru Curiosity se podařilo nalézt na Marsu zvláštní geologický útvar, který připomíná květinu. Nejedná se ale o žádnou zkamenělinu, je to výsledek interakce vody a minerálů. Rover Curiosity na podobné kameny narazil v kráteru Gale už v roce 2013 a něco podobného našel ještě před tím také rover Spirit, vědci je označují jako diagenetické shluky krystalů.
Rover Curiosity na Marsu opakovaně pozoruje metan v atmosféře. Jeho množství se periodicky navyšuje a potom zase klesá. Vědci nicméně zatím neví, odkud pochází - na Zemi většina metanu pochází z biologických procesů, může však vznikat také v procesech geologických. V nové studii se nyní vědci pokusili odhadnout, ze kterého místa detekovaný metan pochází. Vyšlo jim místo na severozápadě kráteru Gale, který Curiosity od roku 2012 zkoumá.
Výhled, který má rover Curiosity z úbočí hory Mt. Sharp, která se tyčí uprostřed kráteru Gale. Na obrázku, který je kombinací několika snímků pořízených v různých částech dne, lze vidět terén, kterým se rover v posledních měsících ubíral. Například kolem zaoblených kopců, které lze vidět uprostřed vpravo, projížděl rover Curiosity letos v červenci.
Planeta Mars se 7. října ocitne v konjunkci, bude se tedy nacházet na opačné straně Slunce z pohledu ze Země. Při této pozici je narušena komunikace mezi oběma planetami a může dojít ke ztrátě kontaktu s tamními robotickými sondami. Těch je na sousední planetě aktuálně aktivních 11 (včetně vrtulníku Ingenuity). Ty na oběžné dráze budou pokračovat ve svém monitorování planety, sondy na povrchu zůstanou po několik týdnů na místě.
Rover Curiosity zkoumá geologii v kráteru Gale na Marsu od roku 2012. Podle hornin, které rover zkoumá, se jedná o místo, které bylo kdysi dávno součástí rozsáhlého jezera. Geologické záznamy se však na různých místech kráteru podstatně liší. Podle nové studie, za to může velmi slaná voda, která některé horniny přeměnila v období kdy planeta postupně vysychala.