NASA vybrala americkou společnost Blue Origin, aby dopravila astronauty mise Artemis V na povrch Měsíce. Kontrakt má hodnotu 3,4 miliard dolarů. Při předchozích misích bude astronautům sloužit vesmírná loď Starship od SpaceX.
Při dnešním letu NS-23 kapsle New Shephard od Blue Origin došlo k anomálii, která vedla k neplánovanému oddělení kapsle od rakety. Na její palubě nikdo nebyl, pouze automatické experimenty, a nakonec bezpečně přistála pomocí padáků. Osud rakety, která kapsli vynáší, zatím není zřejmý.
Družice Kuiper poskytující globální internet budou na oběžnou dráhu vynášet rakety New Glenn (od Blue Origin), Vulcan (ULA) a Ariane 6 (Arianespace). Ani jedna z těchto raket zatím do vesmíru ještě neletěla, nová dohoda se společností Amazon však více než zdvojnásobuje plánované mise těchto nosičů.
NASA v první polovině roku zveřejnila, že při misích Artemis budou astronauti létat na povrch Měsíce ve vesmírné lodi Starship od SpaceX. Doposud se programu Human Landing System (HLS) účastnily kromě SpaceX také společnosti Blue Origin společně s Lockheed Martin a Northrop Grumman s Dynetics. NASA nyní bude ve vývoji pokračovat pouze se společností SpaceX, které udělí kontrakt za 2,9 miliardy dolarů.
Blue Origin společně se Sierra Space a Boeingem v pondělí oznámili, že plánují postavit komerční vesmírnou stanici. Její zprovoznění plánují na druhou polovinu 20. let a měla by dokázat pojmout až 10 lidí. Podobné plány v minulém týdnu oznámila také skupina společností Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin. Jejich komerční stanice by mohla být zprovozněna v roce 2027.
Williama Shatnera zná téměř celý svět jako kapitána Jamese T. Kirka, který velel vesmírné lodi Enterprise. Ve středu odpoledne se herec konečně podíval do vesmíru, tedy alespoň na jeho hranici, a to na palubě kapsle New Shepard společnosti Blue Origin, která vystoupala do výšky 106 km. Ve svých 90 letech se tak Shatner stal nejstarším člověkem, který se na hranici vesmíru podíval.
New Shepard dnes odpoledne úspěšně podstoupil svůj 17. let na hranici vesmíru NS-17. Na palubě tentokrát nebyla posádka, jako při minulém letu, ale vědecká zařízení patřící NASA, univerzitám a komerčním subjektům. Tato konkrétní raketa už letěla po osmé a ukazuje, že je bez problémů opakovatelně použitelná. Podle Blue Origin by do konce roku měl New Shepard letět ještě jedou, a to s posádkou.
V úterý 20. července poslala společnost Blue Origin první kapsli New Shepard s posádkou na hranici vesmíru. Raketa se čtyřmi pasažéry včetně Jeffa Bezose odstartovala krátce po třetí hodině odpoledne. Během několika minut se automaticky pilotovaná kapsle dostala do výšky přes 100 kilometrů, ve které posádka prožila několik minut beztíže. Potom se New Shepard pomocí padáků snesl zpátky na zem.
Suborbitální let Virgin Galactic Unity 22 proběhne už dnes, 11. července, tedy o 9 dní před prvním podobným letem společnosti Blue Origin. Obě společnosti vyvíjí systém pro komerční lety na hranici vesmíru. Na palubě prvního plně obsazeného letu Virgin Galactic budou dva piloti, tři specialisté společnosti a také sám majitel Richard Branson.
Na 20. července plánuje společnost Blue Origin první komerční let na hranici vesmíru v kapsli New Shepard. Majitel společnosti (a také do nedávna také Amazonu) Jeff Bezos v pondělí oznámil, že se letu sám plánuje zúčastnit. Spolu s ním poletí kromě pilotů a jeho mladšího bratra také vítěz aukce - nejvyšší nabídka dosáhla 28 milionů dolarů. V kapsli jsou ještě další místa, ale zatím nebylo oznámeno, kdo je obsadí.