Špehování z vesmíru do vesmíru je novinkou a možná už také realitou, alespoň podle astronomů, kterým se podařilo vypozorovat oběžnou dráhu miniraketoplánu X-37b, který patří americkému letectvu. Zhruba každých 170 orbit se totiž oběžné dráhy obou objektů protínají a na dálku řízený raketoplán s nejasnou misí dostává údajně možnost pozorovat čínskou laboratoř Tiangong-1, která čeká na přílet prvních čínských astronautů v tomto roce. To ale popírá jak americká vláda a armáda, tak i další experti, kteří nepovažují prezentované důkazy za přesvědčující.
Druhý z na dálku řízených raketoplánů X-37b je na oběžné dráze od 5. března tohoto roku a brzy překročí hranici 270 dní, což byla původně plánovaná délka jeho mise. Podle amerického letectva (USAF) experimenty na oběžné dráze pokračují a mise bude nadále prodlužována tak, jak okolnosti dovolí.
X-37b je nepilotované vesmírné letadlo podobné raketoplánu, je však operováno americkým letectvem (USAF) a jeho mise jsou zahaleny do vojenských tajemství. Aktuálně se na oběžné nachází OTV-2 (orbital test vehicle 2), druhý raketoplán X-37b, ten první strávil ve vesmíru většinu loňského roku a lze očekávat že druhý testovací let bude ještě delší.
Podle plánu amerického letectva (USAF) odstartoval mini raketoplán X-37b na špičce rakety Atlas 5 ve čtvrtek na nízkou oběžnou dráhu. Start tajné mise proběhl večer z floridského mysu Canaveral. Jde o druhý let tohoto plavidla do vesmíru, zároveň jde o třetí let jedné z lodí X-37b, (USAF disponuje dvěma prototypy). I třetí mise je pořád ještě testovací, její název je OTV-3 (orbital test vehicle), cíle mise však letectvo nezveřejnilo.
Mise OTV-2 (Orbital Test Vehicle) byla v sobotu úspěšně ukončena přistáním robotického raketoplánu X-37b zpátky na Zemi. Malý raketoplán, který pro americké letectvo (USAF) vyvinula společnost Boeing, tentokrát strávil na oběžné dráze dlouhých 15 měsíců. Po tuto dobu prováděl různé operace, o kterých však USAF veřejnosti nic konkrétního nesděluje.