Přestože samotná těžba ve vesmíru je ještě roky, možná dekády, vzdálená, tento nově vznikající obor na sebe poutá stále větší pozornost. Nedávno prohlásili představitelé společnosti Planetary Resources, že jejich hlavním cílem je těžit ve vesmíru, znalostí o malých tělesech bloudících naší sluneční soustavou je však málo a bude tak nejprve nutné najít vhodný cíl. Toho se už zhostila webová stránka Asterank.com, která využívá současných vědomostí o planetkách a řadí je podle možného zisku, dostupnosti nebo nákladů na těžbu.
Robotická základna, která by těžila nerostné suroviny ve vesmíru, už dávno není tak nepředstavitelná jako tomu bylo dříve. Podle studie publikované ve vědeckém magazínu Journal of Aerospace Engineering by mohla být vystavěna s pouhými dvanácti tunami, které by bylo nutné vynést z povrchu Země do vesmíru raketami, a šesti generacemi vysoce sofistikovaných robotů, kteří se dokáží vzájemně replikovat pomocí rychle se rozvíjející technologie 3D tisku.
Vědci z pekingské Tsinghua University publikovali studii, která navrhuje zachycení planetky gravitací Země. Podobný proces relativně často probíhá například u planety Jupiter, která svou obrovskou gravitací zachycuje planetky a komety, které kolem ní prolétají. Jen s malou pomocí vedoucí k navýšení rychlosti vybrané planetky ji lze podle čínských vědců umístit na oběžnou dráhu Země, kde může být detailně prozkoumána.
Společnost Planetary Resources byla založena Peterem Diamandisem (zakladatel soutěže X Prize), který pro projekt komerční těžby ve vesmíru získal podporu hned několik významných lidí. Za projektem Planetary Resources se tak objevují jména jako Larry Page, Eric Schmidt (Google), James Cameron (režisér), Charles Simonyi (Microsoft).